• 26 Kasım 2021
  • 53 görüntüleme
  • 2 dakikada okunabilir
  • Pelinsu Özgür

Kreatif direktörlüğünü Guram Gvasalia’nın üstlendiği Vetements Sonbahar/Kış 2022, zenginlik ve aristokrasinin yeni çağından ilham alıyor. Koleksiyon, kendilerini yalnızca dijital alanda benimseyerek ün ve zenginliğe yükselen kripto ve sosyal medya milyonerleri tarafından yönlendirilen bu neslin, yeni sosyal ve ekonomik fenomenine hitap eden moda ve bilgi birikimini yeniden tanımlamayı amaçlıyor.

Bu koleksiyon, Vetements’ın, genellikle sadece tişörtler ve kapüşonlular için kullanılan jarse ve moltondan özel parçalar oluşturarak en büyük teknolojik atılımlarından bazılarını benimsediğini gösteriyor. Bu parçalar için yapılan el işinde geleneksel desen yapımının yanı sıra özel tasarım silüetleri yansıtmak için dijital 3D desen modifikasyonu da kullanıldı.

Çok yönlülüğün son derece önemli olduğu bu moda çağında moda evi, jeanlerin ve pantolonların farklı durumlar için farklı uzunluklarda olabileceği dönüştürülebilir parçalar yarattı. Kabanlar ayrıca ceket haline getirilebiliyor ve hava durumuna bağlı olarak dış giyim parçalarındaki dolgular çıkarılabiliyor. Y2K trendi tam gaz devam ederken koleksiyonda, kadife eşofmanların gece elbiselerine ve entegre eldivenli üstlere dönüştürüldüğünü görüyoruz.

Koleksiyonun çekimleri, Vetement’in zenginliğin aldatıcı doğasına atıfta bulunmak için 1000 adet sahte bir milyon dolarlık banknotlarla bezeli bir sette çekildi. Günümüzde, bir milyon takipçiye veya dolara sahip olmak bir başarı pazarı olmuşken Fransız moda evi, koleksiyonla tüketicilerin kendilerine neyin zenginlik olduğuna inandıklarını sormalarını sağlamayı umuyor.

İlgili Konular
  • carousel

Pelinsu Özgür

Plak delisi olan Pelinsu; hayvanları, çizgi romanları ve festivalleri çok seviyor. En sevdiği içecek ise çay.

Önceki Yazı

Sonraki Yazı

Bunlar da hoşunuza gidebilir