Yarıyıl Tatili Etkinlikleri

yariyil-tatili-etkinlikleri

Pera Öğrenme, yarıyıl tatilinde çocuklar için birçok yaratıcı etkinlik hazırlamış. 25 Ocak’ta başlayan programlar 5 Şubat’ta sona erecek. Tatilde keşfetmeyi ve öğrenmeyi isteyen minikler, çevrimiçi olarak atölyelere katılabilir.

Atölye Kiti

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi Öğrenme Programları yarıyıl tatilinde yaratıcı etkinliklere katılmak isteyen öğrenciler için kapsamlı bir program hazırlamış. Pera Müzesi’nin büyük ilgi gören İstanbul’dan Bizans’ave “İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm!” sergilerinden ilhamla hazırlanan programda 7-12 yaş arası çocuklar, yaratıcı okuma ve yazma çalışmaları, kâğıttan kent tasviri, fantastik karakter yaratımı, kostüm tasarımı, pop-up maket ve mozaik gibi farklı teknikleri keşfedecek.

Bizansın Silueti

Bizans İstanbulu’na renkli bir yolculuk

İstanbul’dan Bizans’a: Yeniden Keşfin Yolları, 1800–1955 sergisi kapsamında düzenlenen “Bizans’ta Mozaikle Semboller”, “Yazar Füsun Çetinel ile Ayasofya’nın Öyküleri”, “Kağıttan Pop-up Kent Tasarımı”, “Tangram ile Bizans Motifleri” atölyelerinde kent tarihiyle ilgili yeni bilgiler edinecek katılımcıların, analitik düşünme yetenekleri ve hayal güçlerini geliştirmek hedeflenmiş.

Ayasofyanın Öyküleri

Bizans’ta Mozaikle Semboller atölyesinde İstanbul’un kuruluş hikâyesini ve efsanelerini dinleyecek katılımcılar, Konstantinopolis’ten günümüze ulaşan yapıları inceledikten sonra, Bizans saraylarını süsleyen rengârenk mozaiklerden ilhamla kil hamurundan kendi mozaiklerini tasarlayacaklar.

Günışığı Kitaplığı iş birliğiyle düzenlenen Yazar Füsun Çetinel ile Ayasofya’nın Öyküleri başlıklı yaratıcı okuma ve yazma atölyesinde, Ayasofya Konuştu kitabı üzerinden mozaik, melek kanatları, batıl inançlar, mitler, yeraltı dünyası gibi Bizantinizm’i besleyen etkenler hakkında sohbet edecek katılımcılar, kalem ve kâğıtlarla kelime mozaikleri oluşturacaklar.

Bizansın Fantastik Sakinleri

Çocukları sergideki eserler aracılığıyla İstanbul’da eski dönemlerden kalma yapılarla tanıştıran Kağıttan Pop-up Kent Tasarımı atölyesi, onları şehrin görsel dönüşümünü renk ve şekillerle resmetmeye davet ediyor. Pop-up tekniğini kullanarak yeni bir İstanbul anlatısı oluşturan katılımcılar 3 boyutlu düşünme yeteneklerini geliştirirken, hayallerini malzemelerle görselleştirip özgürce ifade edecekler.

Mimari Tasarımlar

Tangram ile Bizans Motifleri atölyesinde, sergideki Bizans motiflerinin renk ve şekillerini inceleyen çocuklar, Bizans sanatında, mimarisinde, kıyafetlerinde, kitap süslemelerinde karşımıza çıkan canlı ve rengârenk desenlerden ilhamla, mıknatıslı yüzey üzerinde manyetik tangram ile kendi motiflerini oluşturacak, ardından renkli boyalarla geometrik şekillerden oluşan bir kompozisyon tasarlayacaklar.

Kağıttan Pop-up Kent Tasarımı

Bizans’tan ilham alan fantastik tasarımlar

“İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm!”: Popüler Kültürde Bizans sergisinden esinlenen “Bizans’ın Fantastik Sakinleri”, “Bizans’ın Silüeti: Kağıttan Kostümler” ve “Üç Boyutlu Mimari Tasarım” atölyelerinde ise çocuklar el becerilerini ve görsel algılarını geliştirme fırsatı bulacaklar.

Bizans’ın Fantastik Sakinleri atölyesine katılan çocuklar, Bizans’tan ilhamla tasarlanmış bir gelecek kurgularını inceleyip, kubbeleri, kemerleri, kalın kale duvarlarını oluşturan şekilleri keşfedecek; İstanbul’da tarih boyunca yaşamış ilgi çekici kişilerle tanışacaklar. Daha sonra geleceğin fantastik İstanbul’unda karakterler hayal edip, oluşturdukları şekil kütüphanesi ile fantastik karakterler tasarlayacaklar.

Bizans’ın Silüeti: Kâğıttan Kostümler başlıklı atölyede Özgür Masur, Dice Kayek gibi ünlü modacıların Bizans sanatından ilhamla ürettikleri koleksiyonları inceleyen katılımcılar, sergi turunun ardından hayallerinde yarattıkları imparator ve imparatoriçe için kâğıttan kostümler tasarlayacaklar.

Tangram ile Bizans Motifleri

Üç Boyutlu Mimari Tasarım atölyesinde, Bizans mimarisindeki çeşitli ögelerin popüler kültürde nasıl yeniden üretildiğini inceleyen çocuklar, dünyanın en büyük anıtlarından biri kabul edilen Ayasofya hakkında da detaylı bilgi ediniyor. Sergideki kurgusal mimari örneklerden ilhamla kendi mimari tasarımlarını çizen katılımcılar, bambu çubuklarla bu tasarımı üçüncü boyuta taşıyacaklar.  

Zoom Meeting uygulaması üzerinden gerçekleşecek etkinliklerde, rehber eşliğinde yapılan üç boyutlu çevrimiçi sergi turundan sonra atölye çalışmasına geçilecek. Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

Biletler www.biletix.com sitesi üzerinden temin edilebiliyor.

Çevrimiçi Sergi Turu ve Atölye Programı7-12 Yaş 

Bizans’ta Mozikle Semboller

25 Ocak Salı, 15.00-16.15

29 Ocak Cumartesi, 10.30-11.15

3 Şubat Perşembe, 15.00-16.15

Kağıttan Pop-up Kent Tasarımı

26 Ocak Çarşamba, 11.00-12.15

4 Şubat Cuma, 11.00-12.15

Bizans’ın Silüeti: Kağıttan Kostümler

27 Ocak Perşembe, 15.00-16.15

1 Şubat Salı, 15.00-16.15

5 Şubat Cumartesi, 10.30-11.45

Tangram ile Bizans Motifleri

27 Ocak Perşembe, 11.00-12.15

29 Ocak Cumartesi, 14.00-15.15

2 Şubat Çarşamba, 14.00-15.15

4 Şubat Cuma, 14.00-15.15

Bizans’ın Fantastik Sakinleri

28 Ocak Cuma, 11.00-12.15

2 Şubat Çarşamba, 11.00-12.15

9-12 Yaş

Yazar Füsun Çetinel ile Ayasofya’nın Öyküleri

25 Ocak Salı, 11.00-12.15

1 Şubat Salı, 11.00-12.15

Üç Boyutlu Mimari Tasarım

26 Ocak Çarşamba, 14.00-15.15

28 Ocak Cuma, 14.00-15.15

3 Şubat Perşembe, 11.00-12.15

5 Şubat Cumartesi, 14.00-15.15

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir