• 17 Kasım 2021
  • 263 görüntüleme
  • 3 dakikada okunabilir
  • Kübra Elmalı

Toplantılar, şehrin kalabalığı, ikili ilişkilerinizde yaşadığınız stresler, yapılacaklar listesindeki maddeler… Tüm bunların yorgunluğuyla geçen bir günün ardından yatağa uzanıp dinlenmeyi ve kusursuz bir uyku keyfi çekmeyi hak ediyorsunuz.

Kapak fotoğrafı: @emrata

Uykuya kolay bir şekilde dalmak için sürü şey deneyip hala istediğiniz verimi alamıyorsanız bir de yastık/ uyku spreylerini denemenizi öneriyoruz! İşte uyku spreylerine dair bilmeniz gereken detaylar ve denebileceğiniz yastık/ uyku spreyi önerileri!

Uyku spreyi nedir? +

Uyku spreyi, yatmadan önce yastığınıza ve dilerseniz çarşaflarınıza püskürtebildiğiniz sakinleştirici etkileri olduğu bilinen uçucu yağ bazlarıyla oluşturulan hafif yapıdaki spreylere denilmektedir. Uyku spreylerini bir çeşit aromaterapi olarak değerlendirebilirsiniz.

Uyku spreyi kullanmanın yararları nelerdir? Uyku spreyi nasıl etki gösterir? +

Sizce gerçekten işe yarıyor olabilirler mi? Aslında iki farklı bakış açısından bakıldığında yastık spreylerinin uyku kalitesinde önemli etkileri olduğunu söyleyebiliriz. Bir araştırmaya göre, lavanta ile aromaterapi uygulamanın vücuttaki melatonin seviyesini yani uyku hormonunu artırdığı kanıtlanmıştır. Uyku spreylerinin hemen hepsinin içeriğinde lavanta barındırmasının nedeni tam da bu!

Uyku spreylerinin etkisini gösteren bir diğer bakış açısı ise, zihne ufak bir uyku zamanı sinyali göndermesi! Yastık spreyi kullanımında bir rutin oluşturduğunuzda artık zihniniz o kokuyu her duyduğunda uyku ile ilişkilendirerek vücudu uykuya hazırlayacak. Bu da daha kolay bir uyku evresi anlamına geliyor.

Uyku/ yastık spreyi nasıl kullanılır?

Uykuyu kolaylaştıran uçucu yağlar ve kokular hangileri? +

İyi bir uyku için yağ önerilerine mutlaka rastlamışsınızdır. İçlerinden en bilineni ve sizi asla hayal kırıklığına uğratmayacak olanı ise lavanta yağıdır! Uyku öncesi meditasyonlarda da lavanta kokulu mum ya da aromaterapi yağları kullanımı önerilir. Çünkü bu yağlar zihni sakinleştirerek kaygıları uzaklaştırır.

Stresle mücadelede destekleyici koku ve yağlardan biri de papatyadır. Uyku öncesi papatya çayı içmeniz de bu sebeple tavsiye edilir. Bu konuda önerilen bitkisel kokular arasında ayrıca vetiver ve paçuli de bulunur.

Dilerseniz bu uçucu yağları bir aktardan ya da marketten edinerek yastığınıza damlatmayı deneyebilirsiniz. Kullanımı daha pratik olan uyku/ yastık spreylerine şans vermek istiyorsanız sizin için araştırdığımız 6 ürünü deneyebilirsiniz:

Uyku Spreyleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Yastık Spreyi Önerileri
Uyku Spreyi Önerileri

Uyku/yastık spreyi nasıl kullanılır? +

Uyku spreyi kullanmak oldukça basit! Suyla seyreltilmiş sprey formda olmaları sayesinde bir ya da iki püskürtme ile yastığınıza bu huzurlu kokuları işleyebilirsiniz. Yüz üstü uyursanız kokuyu direkt olarak çekersiniz ve bu da tam aksine neden olup uyarıcı etki yaratarak uykunuzu dağıtabilir. Bu nedenle en azından ilk dakikalarda sırt üstü uyumanız tavsiye edilir. Yüz üstü daha rahat uykuya dalıyorsanız uyku spreyini nevresimlerinize ya da örtünüze sıkabilirsiniz.

Kokunun daha hafif olmasını istiyorsanız oda spreyi olarak da kullanabilirsiniz. Yatak odanıza uyumadan önce iki- üç sprey sıkın ve ardından yatağa girin. Ertesi güne huzurlu bir uykunun ardından enerjik bir başlangıç yapmaya hazırsınız!

İlgili Konular
  • carousel

Kübra Elmalı

Tam bir yabancı dizi tutkunu olan Kübra, bunun yanında filmleri de kaçırmıyor. Favori aksesuarları ise broşlar ve fularlar. Ayrıca yeni mekanlar keşfetmeyi ve floral desenleri de çok seviyor.

Önceki Yazı

Sonraki Yazı

Bunlar da hoşunuza gidebilir