• 15 Şubat 2022
  • Yorum yok
  • 1.3K görüntüleme
  • 2 dakikada okunabilir
  • Gözde Selçuk

Alışılagelmişten farklı zamanlar yaşadığımız dönemlerde- mesela pandemi ya da ekonomik sıkıntılar, uyku düzenimizin bozulduğu uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Tabii ki durumlar ciddileştiğinde mutlaka bir uzmana danışmak gerekir fakat sorununuz başlangıç seviyesindeyken hayatınızda yapabileceğiniz ufak değişiklikler size gözle görülür faydalar sağlayabilir.

 Uyku problemlerinizde size yardımcı olacak bazı tavsiyeleri sizin için listeledik.

Uykudan önceki bir süre LED ekranlardan uzak durun

Küçük parlak ekranlara uzun süre bakmak beyninizin o an için hala gündüz olduğunu ve uyumaması gerektiğini düşünmesine sebep olabilir. Kulağa gerçekten zor geliyor farkındayız ama uykudan önceki zamanda ekran kullanımını azaltmayı deneyebilirsiniz. Bunun en kolay yolu telefonunuzu yatak odanıza giderken yanınıza almamak. Aynı zamanda telefonunuzun sesini kapamak da bu konuda size çok yardımcı olacaktır.

Uyku Spreyleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Odanız tamamen karanlık olsun

Evet, maalesef bu doğru. En ufak bir ışık bile uyku kalitenizi etkileyebilir. Şarj aletlerinizdeki, elektronik cihazlarınızdaki küçük ışıkları bile sarıp kapadığınıza emin olun. Telefonunuz odanızda duruyorsa mutlaka ters yönde dursun.

Kaslarınızı gevşetmeyi deneyin

Uyku sorununun en önemli sebeplerinden biri kronik ağrılardır. Uyku vaktinizden önce ağrıyan noktalarınıza masaj yapmak uyku kalitenizi artırmanıza yardımcı olabilir. Ya da ılık bir duş alıp gevşemenizi sağlayabilirsiniz.

Meditasyon yapın

Hissettiğiniz acı fiziksel olabileceği gibi psikolojik de olabilir. Eğer bir konuda yoğun stres altında hissediyorsanız meditasyona birkaç dakika ayırmayı deneyin. Meditasyon konusunda yeniyseniz Youtube videolarından yararlanabilirsiniz.

Rahat Bir Gece İçin Uyku Öncesi İçebileceğiniz 4 Bitki Çayı

Her gün aynı saatte uyanmaya çalışın

Uyku saatleriniz kadar uyanma saatleriniz de önemli. Uyku  konusunda düzen oluşturmaya çalışmanız ve hafta sonu da bu düzene uymaya dikkat etmeniz uyku kalitenizi artıracaktır.

Uyku probleminizin sebebini saptamaya çalışın

Bir uyku danışmanına ya da psikoloğa danışarak uyku probleminizin asıl sebebini bulmak ve onu çözmeye çalışmak kesinlikle en doğrusu olacaktır. Probleminizi küçümsemeyin ve çözüm odaklı davranarak sorununuz büyümeden bitirin.

İlgili Konular
  • slider

Önceki Yazı

Bunlar da hoşunuza gidebilir