• 4 Ocak 2022
 • 46 görüntüleme
 • 3 dakikada okunabilir
 • Kübra Elmalı

Eğer meditasyonu hayatınıza kattıysanız pek çok şeyi değiştirecek ve iyileştirecek gücün zihninizde saklı olduğunun farkındasınızdır. Ancak bu aşamaya gelene kadar yani düzenli bir meditasyon rutini benimseyene dek bazı sorunlarla karşılaşıyor olabilirsiniz. Mesela odaklanma sorunu gibi!

Önereceğimiz mum meditasyonu sayesinde bu spiritüel zamanı dikkat dağınıklığını minimuma indirerek çok daha verimli bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Mum meditasyonunun faydalarına ve nasıl yapılabileceğine dair detayları okumaya devam edin!

Trataka / Mum Meditasyonu nasıl yapılır?

 • Mum meditasyonu veya diğer bir ismiyle trataka meditasyonu yaparken ihtiyacınız elbette bir mum olacak. Bunun için çabuk bitmeyecek yavaş yanan bir mum edinmeniz en iyi seçenektir. Meditasyonu yapabileceğiniz zaman için de eğitmenler dolunay zamanlarını önerir. Dileyenler yeni ay zamanlarında da bu meditasyonu yapabilirler.
 • Meditasyonu dolunay sürecinde yapacaksanız bir kağıda vazgeçmek ve hayatınızdan çıkarmak istediğiniz şeyleri yazın. Bu bir huy, düşünce, alışkanlık da olabilir; artık size iyi gelmeyen iş, aşk, arkadaşlık gibi bir detay da. Eğer yeni ay döneminde yapacaksanız hayatınıza almak istediğiniz bir yeniliği ya başlangıç adımlarını kağıda dökün. Bu yeni bir iş, yeni bir aşk olabileceği gibi “artık daha sabırlı biri olacağım” şeklinde davranışsal bir temenni de olabilir. Önemli olan yeni bir karar olması!
Trataka / Mum Meditasyonu Hakkında Bilmeniz Gerekenler
 • Şimdi meditasyon için ortamı hazırlama vakti. Rutin bir meditasyon sürecinde yanınızda bulundurmayı sevdiğiniz, size iyi gelen objeleri meditasyon alanınıza yerleştirin. Bu bir tütsü, su şelalesi ya da doğal kristaller olabilir.
 • Mumunuzu tam karşınıza yerleştirin ve yakın. Ortamın sessiz ve mümkünse loş olması, daha hızlı bir şekilde moda girmenizi sağlayacak. Rahat bir pozisyonda mumun karşısına oturun. Öncelikle konumunuzun rahatlığını benimseyin. Derin nefesler alarak ortama uyumlanın. Dilerseniz bu esnada kağıda yazdıklarınızı yeniden okuyarak düşüncelerinizde imgeleyebilirsiniz.
 • Uygulamayı dolunayda ya da yeni ayda yapmanız fark etmeksizin şu cümleleri ya da sizi daha iyi yansıtan benzerlerini sesli bir şekilde dile getirin: “Ruhuma hizmet etmeyen her şeyin gitmesine izin veriyorum. Yeniyi ve iyiyi kucaklamaya hazırım. Güzellikleri kabul ediyorum.”
 • Bu cümlelerin ardından vazgeçtiğiniz ve bıraktığınız her şeyin mumun alevinde yok olduğunu hayal edin. Bir süre muma bakın. Muma bakarken yeni başlangıçların hayatınıza nasıl özenle girdiğini ve size yaşatacağı mutluluğu hissetmeye çalışın.
 • Tüm bunların ardından mumu söndürün. Varlığınıza, yaşamınıza ve ateşin size sunduğu enerjiye teşekkür edin.

Mum meditasyonunun faydaları

Mum meditasyonunda odağınızı mumum yanan alevine çekersiniz ve böylece zihniniz dağılmadan tam konsantrasyon sağlar. Hindistan öğretilerinin ortaya çıkardığı bu meditasyon üçüncü göz çakrası için de oldukça faydalıdır. Üçüncü göz çakrasında blokaj hissedenler bu meditasyon ile rahatlayabilirler.

Mum meditasyonundaki içe dönüş, sorularınıza gerçekçi cevaplar bulmanıza yardımcı olur. Çünkü ateşin yarattığı titreşimler ruhunuzu rahatlatarak özünüze bir ayna tutmanızı sağlar.

Meditasyon Yaparken Korkulu ve Endişeli Hissetmenizin Nedeni” başlıklı yazı da ilginizi çekebilir.

İlgili Konular
 • carousel

Kübra Elmalı

Tam bir yabancı dizi tutkunu olan Kübra, bunun yanında filmleri de kaçırmıyor. Favori aksesuarları ise broşlar ve fularlar. Ayrıca yeni mekanlar keşfetmeyi ve floral desenleri de çok seviyor.

Önceki Yazı

Bunlar da hoşunuza gidebilir