TATİLE ÇIKTIM, HAYATIM DEĞİŞTİ

tatile-ciktim,-hayatim-degisti

Boş oturup hiçbir şey yapmamanın dayanılmaz hafifliğiyle kucakladığımız tatiller, aslında çoğu zaman ciddi amaçlara hizmet eder. Tatillerin yepyeni bir hayata başlamak için bulunmaz fırsatlar sunduğunun farkında mısınız?

Uzun, yoğun ve stresli bir dönemi geride bıraktığımız şu günlerde hepimiz tatil planları yapıyor, nasıl dinlenebileceğimiz üzerine kafa yoruyoruz. Bazılarımız için deniz, kum ve güneş, bazılarımız için seyahat etmek, bazılarımız içinse şehirde kalıp hiçbir şey yapmamak anlamına gelen tatil; temelde zihni ve bedeni stresten arındırarak yenilenmek, eski “ben”den kurtulup dinlenmiş bir ruh haline kavuşmaya gönderme yapar. Kısaca tatiller aslında kişiyi dönüştürür, ona bambaşka bir kişilik kazandırır. Fransızcada tatil anlamına gelen “vacances” (İtalyancada vacanze, İspanyolcada vacaciones) kelimesi Latincede “vacant” yani serbest olma, çalışmama kelimesinden türemiştir.

Latince “vacare” kelimesiyse Fransızcada “vaquer” yani bir şeyle meşgul olma, bir konuyla ilgilenme anlamına gelir. “Tatil” her ne kadar tembelliğe gönderme yapıyor gibi görünse d e, k ökeninde b oş d urmamak, b ir şeyler yapmak anlamlarını içerir. Gerçekten de fiziksel olarak dinlendiğiniz ve aslında hiçbir şey yapmadığınız tatiller düşünmek, hayatınızı sorgulamak ve yeni kararlar almak için ideal dönemler. Dolayısıyla görünürde boş vakit geçirdiğiniz ama aslında çok şey yaptığınız bir tatil, hayatınızın dönüm noktası bile olabilir!

BANKACIYDI, SÖRFÇÜ DÖNDÜTatile çıktıktan sonra hayatını değiştirmeye karar veren, tatilde yaşadıkları sonucu dönüşen ve yaşamına yepyeni bir kimlikle devam eden insanların hikayelerini sıkça duyuyoruz. Örneğin Londra’da bir yatırım bankasında çalışan Anna Jerstrom’un hayatı 2009 yılında gittiği Kosta Rika tatili sonrası tamamen değişiyor. Stresli ve yoğun hayatından bunalan Jerstrom, Kosta Rika’da sörf yaparken sporu ne kadar sevdiğinin farkına varıyor ve sörfçü olarak yeni bir hayata başlama kararı alıyor. Asıl hikayeyse bundan sonra gelişiyor. Sörf yaparken giyilen bikinilerin rahat olmadığının farkına varan Jerstrom, Calavera adlı kendi markasını oluşturuyor ve sörf için tasarladığı bikinileri satışa sunuyor. Tatilde hayatı tamamen değişen Jerstrom’un hikayesi; dinlenirken boş durmayan, tatilde gözlem yaparak rastladığı insanlar ve karşısına çıkan olaylar doğrultusunda kendine yeni bir yol çizenler için ilham verici.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir