SOSYAL MEDYA ÖLÜMLÜ MÜ?

sosyal-medya-olumlu-mu?

Sözleri Aysel Gürel’e bestesi Onno Tunç’a ait meşhur şarkıda da dediği gibi ‘Bu dünya ne sana ne de bana kalmaz.’ Peki sosyal medyaya kalır mı? Kimsenin çivi çakmadığı dünyada sosyal medya hesaplarımız da bizim gibi ölümlü mü? ‘Her şeyim tamam bir bu eksikti!’ demeyin, düşünün; siz hayatınızı kaybettikten sonra sosyal medya hesaplarınıza ne olacak? Mark Zuckerberg bu soruyu düşünmüş olacak ki ‘hesap varisi’ butonunu Facebook’a ekledi.

Nedir bu ‘Hesap varisi’?

Facebook’un bu yeni özelliğiyle size bir şey olduktan sonra Facebook hesabınıza ne olacağını belirliyor. İsterseniz bir varis seçiyorsunuz, size bir şey olması durumunda seçtiğiniz kişi hesabınızı devralıyor fakat Mark her şeyi düşünmüş olacak ki; varisiniz mesajlarınıza erişemiyor, yani onlar sizinle birlikte yok oluyorlar. ‘Hayır arkadaşım benden sonra Facebook profilim de olmasın.’ diyorsanız da bu şıkkı seçiyorsunuz; sizden sonra hesap direkt kapatılıyor.

Bu uygulama henüz yalnızca Facebook’ta aktif, fakat diğer sitelere de ilham olur mu bilinmez. Siz hangisini seçerdiniz bilemiyoruz ama biz sanırız kapatılmasından yana olurduk. Hayatımızı her anlamda değiştiren sosyal medyanın ölüm kalım meselelerine dahi burnunu karıştırması biraz can sıkmaya başlıyor! Mark’cığımızın bu küçük ‘jesti’ akıllara bazı soruları da getirmiyor değil. Instagram, Twitter ya da Tinder hesaplarımıza bizden sonra ne olacak? Instagram ve Twitter’daki direkt mesajlarınız ya da Tinder’daki sohbetlerinizin açığa çıkması ihtimali sizin de karnınıza ağrılar sokuyor mu? Cevabınız evetse, en güvendiğiniz arkadaşınıza ya da ailenizden birine sizden sonra hesapların hepsini kapatmasını söyleyin.

Facebook hesabınızın kaderini belirlemek için güvenlik ayarlarından ‘hesap varisi’ne tıklayabilirsiniz.

YAZI: AHSEN ÇELİK

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir