Sonbaharda Formunuzu Korumak İçin 5 İpucu

sonbaharda-formunuzu-korumak-icin-5-ipucu

Mayolarımızla gelecek yaz mevsimine kadar vedalaşmanın zamanı maalesef geldi. Muhtemelen soğuk mevsimlerde iştahınızın büyük ölçüde arttığınızı fark etmişsinizdir. Peki bunun sebebi ne? Açıklama aslında oldukça basit; soğuk havalarda vücudumuz kendi ısısını koruyabilmek için daha fazla enerji harcar. Bu durumun sonucunda da aslında sonbahar ve kış aylarında gün içerisinde tükettiğimiz öğünlerin besin değeri, yaz aylarına oranla çok daha yüksektir.

Peki, formunuzu yeni sezonda nasıl koruyabilirsiniz? Aslında hepimizin bildiği birkaç gerçekten ibaret olan bu ipuçlarını hatırlamamızda fayda var, not kağıtlarınız hazırsa başlayalım!

Kapak Fotoğrafı: @hoskelsa

@kendalljenner

Rutininize Sadık Kalmalısınız

Sonbahar ile birlikte gündüz saatleri kısalır, bunun sonucunda da sabahları güne erken başlamanız zorlaşabilir. Yine de, güne olabildiğince erken başlamanızda fayda var. Gerçek şu ki, mevsim değiştiğinde vücudunuz hava değişimine tepki olarak stres yapmaya başlar; stres sonucunda da sindirim sisteminizin normalden hızlı çalışması muhtemel. Bu nedenle, günlük rutininizi değiştirmemeniz oldukça önemli.

Günlük Su Miktarını Es Geçmeyin

Sonbahar ve kış aylarında çok fazla çay, kahve veya sıcak çikolata gibi içimizi ısıtan içeceklere başvurduğumuz doğru. Bu sıcak içecekler her ne kadar susuzluk hissinizi anlık olarak ötelese de su içmeyi unutmamalısınız. Günlük su miktarını, çay veya kahve gibi içecekler ile tamamlamak yerine telefonunuza su içmek için anımsatıcı kurabilirsiniz.

Düzenli Egzersiz Yapmak

Havanın kapalı ve soğuk olduğu günlerde spor yapmak yerine yorgan altında film izlemeyi kim sevmez ki? Kabul ediyoruz, soğuk havalarda spor yapmak yerine film izlemek kulağınıza çok daha çekici gelebilir. Tabii, bahar aylarının gelişini diyet ve spor ikilisi arasında mekik dokuyarak geçirmek istiyorsanız! Bunun yerinde sonbahar ve kış aylarında da egzersiz rutininize devam ederseniz, hem daha sağlıklı hisseder hem de güneşin bulutların arkasına saklandığı günlere bile oldukça enerjik bir başlangıç yapabilirsiniz.

Yağmurlu havalarda egzersiz rutininize evde devam etmek isterseniz Evde Spor Yapmak İçin En İyi Uygulamalar ve Youtube Kanalları yazısını ziyaret edebilirsiniz.

@bellahadid

Vücudunuza Hak Ettiği Değeri Verin

Tüm yıl boyunca formda olmak, bahar aylarına girerken uyguladığınız ani diyetlerin sağlığınızı kötü etkileme ihtimalinden çok daha iyidir. Sadece uyguladığınız egzersiz programını değil, cilt bakım rutininizi de aksatmamanız oldukça önemli. Soğuk havalarda cildiniz kuruduğu için nem seviyesi oldukça düşer, nemlendirici krem ve yağları cildinize masaj yaparak uygulamanız, soğuk aylarda yeni kurtarıcınız olabilir.

Dengeli Beslenmek

Soğuk havalarda vücudun her zamankinden daha çok desteğe ihtiyacı olduğunu yazımızın başında paylaşmıştık. Vitaminler için bol sebze ve meyve, protein için et ve balık, gün içinde açlığınızı kontrol etmek için ise lif ve tahıl değeri yüksek besinlere başvurabilirsiniz.

Yukarıdaki maddelerin yanı sıra, yılın herhangi bir zamanında vücudunuzu sevmek, pencerenin dışındaki havadan bağımsız olarak kendinize verdiğiniz değerin bir göstergesidir. Kişisel bakım ve egzersiz rutinlerinizin ana motivasyonunun kendiniz olduğunu unutmamalısınız. Hem yaz hem de kış aylarında kendimizi mutlu edebiliriz, gerekli olan tek şey biraz çaba!

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir