SABAH İNSANI

sabah-insani

Kalan tüm ümidimiz ve enerjimizle sarılıp, harika geçmesini dilediğimiz yeni yıldan beklediklerimizi almak için bize de iş düşüyor. Yani söz konusu dünya barışı, ülkenin kalkınması ve umut dolu yarınlar olduğunda tüm sorumluluk sizin omuzlarınızda olmasa bile, günlerinizin daha güzel geçmesi konusunda yapabileceğiniz bir şey var: 2017’de sabahlarınıza güzellik katarak, güne güzel başlamanız şart!

‘Benden her şeyi isteyin, ama sabah sabah aktif/kibar/mutlu olmamı beklemeyin’ diyenlere söylüyoruz; inanın alışmanız hiç zor olmayacak. Nasıl mı biliyoruz? 21 gün kuralı sayesinde! Bilimsel olarak yeni bir alışkanlığın oluşması için, o yeni nöronların sıralanması 21 gün alıyor. Yani konu şekeri bırakmak da, spora başlamak da olsa; art arda 21 gün yaptığınızda, 21.de o sizin için bir alışkanlık halini alıyor.

Peki neden sabahlar? Çünkü güne nasıl başlarsanız, gün öyle gidiyor. Yani huysuz ve aksi enerjiyle ancak üzerinize hapşıran, yolda sizi iten, trafikte direksiyonu önünüze kıran, ofisteyse morali bozuk bir patronla karşılaşıyorsunuz. Sabahları güzelleştirmenin yoluysa, pozitif bir bakış açısı ve anın değerini bilmekten geçiyor. Yani ‘Of yaa, bu saatte neden kalkar bir insan!’ ve benzeri cümlelerle güne olumsuz bir enerjiyle başlamaktansa, ‘madem kalktık, değerlendirelim bari’ bakış açısı sizin için çok daha iyi. Sabahları güne başlamadan yapacağınız ritüeller de, daha iyi hissetmenizi sağlayacağı için harika bir adım. Çünkü güzel bir günün temeli, keyifli bir sabah rutininde yatıyor. Alışkanlık yaratmanın temeli de, süreklilikte. E siz o ritüellerden, haliyle de sabahlardan keyif almaya başladıkça günün en sevdiğiniz kısmı da o zaman olmaya başlıyor.

Şimdi kulağa pek inanılır gibi gelmeyebilir, anlıyoruz. Ama günlerimizin güzelleşmesi bize bağlı! O zaman, bugünden itibaren her sabahınıza keyifli bir ritüelle başlamaya ne dersiniz? Kendinize gelmek için en uygun metodu siz belirleyin: Camın önünde sokağı izlerken içeceğiniz sıcak bir kahve, aynanın önünde kremlerinizi sürecek geçireceğiniz bakım saati,yoga ya da leziz ve uzun bir kahvaltı? Seçim sizin. Ama yeter ki bu alışkanlığı kazanın. Sonra da başınıza gelen olayların ve enerjinizin değişimini seyredin.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir