Retinol Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

retinol-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey

Kasım 2021 sayımızdan

Retinol, her cilt tipini dönüştürmekte altın niteliğinde bir içerik. Yaşlanmanın etkilerini yavaşlatıyor, akneleri ve kırışıklıkları iyileştiriyor. Renk tonunu eşitlemeye yardımcı oluyor. Peki, retinol tam olarak nedir? Gelin birlikte detaylıca inceleyelim.

Retinole Giriş

Retinol, A vitaminin bir türü. Bir cilt bakım ürününde hayal ettiğiniz ve isteyebileceğiniz hemen hemen her faydayı sağlayabiliyor. Ciltteki sebum oranını dengeliyor, cilt bariyerini güçlendiriyor; böylece cilt daha nemli kalabiliyor. Kolajen üretimini harekete geçiriyor ve hücre kaybını dengeliyor. Uzun süreli ve yeterli kullanıldığında zamanla gözeneklerin sıkılaştığını görebiliyorsunuz. Ciltteki ton eşitsizliği ortadan kalkıyor. Cansız cildiniz aydınlığa kavuşuyor. Retinol aslında kusursuz bir cilde ulaşmanız için kullanabileceğiniz eşsiz bir içerik. Sevdiğiniz bir temizleyici ya da nemlendirici ile birlikte kullandığınızda, cildinizdeki değişimi göreceksiniz.

Çeşitleri Neler?

Bu konuda bakmanız gereken üç ana çeşit var. Bunlardan ilki retinoik asit. Etki etme gücü yüzde 0,025 ila yüzde 0,1 oranında değişiyor. Ardından daha sık kullanılan retinol ve retinil palmitat geliyor. Cilt hücrelerimiz retinoik asit alıcılarına sahip. Basitçe anlatmak gerekirse, retinoik asit uyguladığınızda direkt olarak faydasını görmeye başlarsınız. Ancak retinol, öncelikle enzimler tarafından ciltte retinoik asite çeviriliyor, dolayısıyla etkisini yavaşça kaybediyor. Yine de zamanla kullanıldığında aynı etkiyi yakalayabilirsiniz. Bir diğer taraftan retinil palmitat da ciltte emilim açısından fazlaca yol katediyor. Çünkü önce retinole, ardından da retinoik asite dönüştürülüyor. Yine bu da düzenli kullanıldığında etkisini diğerleri gibi zamanla gösteriyor. Retinoik asit sizi sonuca en hızlı ulaştıran içerik, ancak ciltte kızarıklık yaratabilir. İstenmeyen sonuçlardan kaçınmak için bir uzmanla ilerlemenizi tavsiye ederiz.

Kullanmaya Başlamak ve Tabii ki Kullanmayı Bırakmamak

Bu işte başarıya giden yolun sırrı ağırdan almak ve adım adım ilerlemek. Uzmanlar cildinizin dayanıklılığını oluşturmak için ilk olarak haftada birkaç akşam retinil palmitat içeren ürün kullanmanızı öneriyor. Çoğu kişinin cildinde bir yan etki yaratmıyor. Yine de herhangi bir yan etki görürseniz az sıklıkla kullanın ve bu süreci daha uzun geçirin. Ardından, aynı protokolde ilerleyerek retinol kullanarak devam edebilirsiniz. Akne, ton eşitsizliği, derin çizgiler gibi ciddi cilt sorunlarını tedavi etmek istiyorsanız bir uzmana danışmalısınız. Retinol kullanmaya başladığınızda, ağırdan almak oldukça önemli, unutmayın. Haftada bir gece olarak başlayın ve üzerine ekleyerek ilerleyin. Böylece meydana gelebilecek tahrişi önlersiniz ve cildinizi retinole alıştırmış olursunuz.

DARPHIN, Ideal Resource Youth Retinol Oil Concentrate 60 Kapsül / DRUNK ELEPHANT, A-Passioni Retinol Cream / ABTIRA GARDEN, Prickly Pear Hint İncirli Göz Altı, Kirpik, Kaş Serumu

Tercih Edilecek Ürün Seçimi

Retinol içerikli ürünü alacağınız zaman, formülasyonuna bakmak yerine ambalajına göre tercih etmek isteyebilirsiniz. Tıpkı C vitamininde olduğu gibi, retinol de istikrarsızdır. Alacağınız zaman, içerisinde hava kaçırmayan pompa olan, tüp şeklindeki şişeyi ve güneş geçirmeyen paketleri tercih edin. Bazı iyi ürünler damlalıkla sunulabiliyor. Uzmanlar idealinin bu olmadığını ancak kullanım sırasında kapağı sıkıca kapatıldığı müddetçe bir sorun olmadığını dile getiriyor. Bir de retinol serin, nemsiz ve rutubet olmayan bir yerde saklanmalı. Yani banyodan uzak durmalı…

Cilt Bakım Ürünleriyle Birlikte Kullanımı

Retinolün işe yarayıp yaramadığını anlamak için cildinizde sorun yaratmasını beklemeyin. Ancak tahriş ederse nemlendirici kremle birlikte kullanın. Cilt bakım rutini sırasında art arda sürmeyi tercih edebilirsiniz. Cildiniz alıştıktan sonra beş hafta boyunca kullanın. Ardından belki başka bir asit içeriğine geçmek isteyebilirsiniz.

INSTITUT ESTHEDERM, Intensive Retinol Cream / DR. BRANDT, 24/7 Retinol Göz Çevresi Kremi / SHISEIDO, Benefiance Pure Retinol Intensive Revitalizing Face Mask

Hatırlanması Gereken Retinol Kuralları

Gece Kullanın

Gece kullanırken, diğer asitler ya da C vitaminiyle birlikte karıştırmayın. Ekstra nemlendirme için hyalüronik asit uygulayabilirsiniz.

Ara Vermeyin

İstikrarlı olun ve uygulamaya devam edin. Cildiniz son hâline ulaşmadan önce tahrişe maruz kalabilir. İnsanlar bu yüzden kullanmayı bırakıyor. Ancak cildi dengelemenin sırrı da bu aşamalardan geçmek.

Güneş Koruyucu Kullanın

Retinol, güneş hasarlarını iyileştirmeye yardımcı olur. Gelecekte yine yaşamamak için SPF kullanın.

Tüm Yıl Kullanımın Avantajları

Retinolü sonbahar – ilkbahar aralığında kullanmak mazide kaldı. Cilt yüzeyini incelttiği de efsaneler arasında… Araştırmalar, retinolün güneş hasarını iyileştirdiğini ortaya koyuyor. Kolajen üretimini artırırken, kolajen oluşumunu engelleyen enzimlerin üretimini de dengeliyor.

İlgili Konular
  • slider

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir