• 24 Kasım 2021
 • 90 görüntüleme
 • 3 dakikada okunabilir
 • Kübra Elmalı

Her birimizin hikayesi doğduktan sonra başlıyor: Büyüyoruz, gözlemliyoruz, öğreniyoruz ve iletişim kuruyoruz. Tüm bunlarla yaşarken istemsizce kendimizi kalıplara yerleştirip birileri için “doğru insan” olmaya çalışıyoruz. En iyi evlat, ideal dost ve mükemmel sevgili olmaya çalışırken bir noktada otantik benliğimizden de uzaklaşıyoruz.

Konuyu basit bir bakış açısıyla ele alacak olursak çocukluk ve ilk gençlik çağınızda ne kadar mutlu olduğunuzu, özgür hissettiğinizi hatırlayın. Kulağa oldukça ironik gelecek ama otantik benliğinizin muhtemelen en son açığa çıktığı yıllar da bu zamanlar! Bundan sonraki süreç hep birilerinin onayını ve sevgisini kazanmak için hakiki siz’i unutup en derinlere gömmeye başlamanızla ilerliyor. Ve o eski saf mutluluk yerini -mış gibi’lere bırakıyor.

Her birey doğuştan gelen niteliklere sahipken bunu neden daha fazla göz ardı edelim ki? Bunun için otantik benliğinizle bağlantı kurmanız ve onu geri çağırmanız gerekiyor. Üstelik kim olduğunuza dair yüksek bir farkındalık taşır ve hakiki benliğinizle barışırsanız çok daha mutlu ve huzurlu biri olacağınız, çok daha samimi ilişkiler kuracağınız kesin! Önerdiğimiz meditasyon ve olumlamaları uygulayarak otantik benliğinize yeniden ulaşabilirsiniz!

Otantik benlik için meditasyon

Otantik benlik için meditasyon

 • Hakiki benliğinize ulaşmak amacıyla yapabileceğiniz bu meditasyonda sakin ve sessiz bir yere oturarak işe başlayın. Burası mümkünse kendinizi en rahat ve huzurlu hissettiğiniz yer olsun. Eğer yapabiliyorsanız, çocukluğunuzun geçtiği aile evindeki odanızda da bu meditasyonu deneyimleyebilirsiniz.
 • Gözlerinizi kapatıp rahat olacağınız bir şekilde oturun. Nerede olduğunuzu, bedenininiz kapladığı alanı yani varlığınızı hissedin. Vücudunuzu dinleyin. Ondan gelen herhangi bir sese, duyguya ya da duyuya kulak verin. Bu kalp atışınızı duymanız da olabilir, vücudunuzun bir noktasında daha sıcak bir hava hissetmek de.
 • Ardından kendinize her şeyin ve herkesin gitmesine izin vermenin, bırakabilmenin sorun olmadığını söyleyin. Bunu yaparken odağınızı nefesinize vererek üç derin nefes alın ve üç derin nefes verin. Dikkatinizin dağıldığını hissettiğiniz anlarda da nefesinize odaklanabilirsiniz.
 • Şimdi kendinize içinizden şu soruyu sorun: Ben kimim? Bunu yaparken yargılanmadan kendiniz olduğunuz mutlu bir anıyı aklınıza getirin ve o an nasıl hissettiğinizi hatırlamaya çalışın. Daha önce bu anı düşünüp karar vermek meditasyon esnasında odağınızı dağıtmadan uygulama yapmanıza destek olacaktır.
 • Kendinize şefkatli bir iç ses tonuyla şunları söyleyin: Gerçek benliğim kim olduğumu ortaya çıkarsın. Sevginin, kabullenişin ve yargılanmamanın farkına varmama izin ver.
 • Hazır olduğunuzda, odağınızı yeniden bedeninize geri getirin ve yavaşça gözlerinizi açın. Acele etmenize gerek yok; bu beden, zihin ve kalp sizin. Daima sizinle. Bu meditasyonu belirlediğiniz bir düzende yaptığınızda kendi gerçeğinize yeniden kavuşabilirsiniz!
Olumlamalar ile öz benliğinize ulaşın

Olumlamalar ile öz benliğinize ulaşın

Bilinçaltımızda bir şeyleri iyileştirmede en az meditasyon kadar bizlere yardımcı olan diğer spiritüel destekçiler ise olumlamalardır. Meditasyonu biraz daha uzatmak istiyorsanız bu olumlamaları dahil edebilirsiniz. Ya da güne başlarken ve gün sonunda yatmadan önce, hatta belki gün içinde ruhunuzu sıkışmış hissettiğiniz bir anda ister ayna karşısında isterseniz kendi kendinize aşağıdaki olumlamaları kullanabilirsiniz.

 • Ben yeterliyim.
 • Rol yapmama gerek yok.
 • Gerçekte olduğum kişi olmak sorun değil ve bunda korkacak hiçbir şey yok.
 • Olduğum halimle sevgiyi hak ediyorum.

Pek çok defa duyduğunuz “kendinin en iyi versiyonu olma” hali zaten içinizde bir yerlerde saklı. Yeter ki ona yeniden kavuşmak için gerekli farkındalığa sahip olun ve değerini bilin!

İlgili Konular
 • carousel

Kübra Elmalı

Tam bir yabancı dizi tutkunu olan Kübra, bunun yanında filmleri de kaçırmıyor. Favori aksesuarları ise broşlar ve fularlar. Ayrıca yeni mekanlar keşfetmeyi ve floral desenleri de çok seviyor.

Önceki Yazı

Sonraki Yazı

Bunlar da hoşunuza gidebilir