NEDEN SEVGİLİNİZ OLMUYOR?

neden-sevgiliniz-olmuyor?

Yorgun bir köpeğim ben ki, hangi aşk cümlesini söylesem korktu birileri. Göç sohbetidir aşk, ölümcüldür tek başına, çift kişi uzlaşamaz. Uzaktır en yakındaki, yakınken uzaklaşılamaz.

Neden sizin hiç sevgiliniz olmuyor? Bir: Siz kimseyi istemediğiniz için. İki ve genellikle daha doğrusu: Kimse sizi istemediği için. Tabii sizin istemedikleriniz sizi isteyebilir ya da siz, sizi istemeyenleri isteyebilirsiniz. Aslında hiçbir şey bu cümleler kadar karmaşık değil. Zaten bu yazıda, karşı tarafın ne istediği hiç de önemli değil. Sevgilisi olmayıp da buna dertlenen bir insan, neden başkalarının ne yaptığını, niye onu isteyip istemediğini düşünsün ki? Sevgililer gelip de kimseyi bulmaz. Bazen önünüze çıkarlar ama sonsuza kadar orada kalmazlar. Onları siz var edip, yine bizzat siz yaşatırsınız. Bazılarımızın bunun için çok vakti vardır, bazılarımızsa buna çok az zaman ayırır.

Sevgili nedir, kimdir? Mesela biriyle sevgili olduğunuzu ne gösterir? “İlişkimiz başladı” demesi mi, sizi öpmesi mi ya da “Benimsin” demesi mi? Peki ya “Benimsin” dedikten hemen sonra çekip giderse? O zaman bitmiş mi demek size duyduğunu düşündüğünüz sevgisi? Peşinden gider misiniz? “Doğru düzgün” bir adamsa, “Evet” dersiniz. Peki ya doğru düzgün adamlara inanmayanlar ne yapar? Onlar hiçbir erkeğin peşinden gitmezler mi?

Ortalığın kadınlardan geçilmediğini söyleyip, bundan rahatsızlık duyan kadınlar da var ne yazık ki dünyada. Bu kadınlar ortalıkta yalnız kendileri olsun, erkekler yalnız onları görsün isterler. Erkekler de o kadar akılsızdır ki, bunları hemen yerler! Rakip istemezler, kadınlar evde oturmalı, kimseyle öpüşüp koklaşmamalı, bütün erkekler onlara kalmalı.

Nerede yaşarlar bunlar? Daha da önemlisi, kadınların hayatlarından ne kadar haberdarlar? Öpüşmenin bile o kadınların yaşamında ne büyük bir “aşama” olduğunu bilmezler.

Kendilerinin sahip olduklarını söyledikleri özgürlüğü, bir nevi tutsaklığın peşinde koşarak harcarlar. Bir nevi tutsak olan kadınların, özgürlüğü kendi yöntemleriyle aramasıyla da bir türlü barışmadılar, barışamazlar. Ama bu kadınlar ya da o kadınlar. Hepsi aynı şeyi arar. Sonuç değişmez. O doğru düzgün adam, bir türlü gelmez de gelmez, karşılarına dikilmez.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir