Miyokardit Için Hızlı Test Bulundu

miyokardit-icin-hizli-test-bulundu

Miyokardit için hızlı bir testin bulunması, ani ölümleri önlemeye çalışan birçok kardiyolog ve spor hekimi için bir hayaldir. İnsidans genel popülasyondaki ile aynı olmasına rağmen, bu durumun spor esnasında yaşanması daha bilindiktir.

Sonuçta, bu olay bir maçta gerçekleşirse, tüm haberlerde yer alması muhtemeldir. Ancak, risk altında olanlar sadece sporcular değildir.

Profesyonel müsabakalara kayıt için bir gereklilik; bir spor pratiğine başlamak veya spora uygunluk için gerekli olan fiziksel muayenelerle ilgili özel bir durumdur. Doktorlar, genellikle teşhis edilmesi imkansız olan anomalileri tespit etme zorluğuyla karşı karşıyadır.

Bu güne kadar miyokardit vakaları böyleydi.

Miyokardit nedir?

Miyokardit, kalbin kas dokusunun iltihaplanmasıdır. Bu miyokardiyumdur ve hastalık adını buradan alır. Tüm iltihaplar gibi, anormal doku birikimi ve bozulmuş fonksiyon buna neden olur.

Miyokarditin nedenleri arasında birkaç ajan vardır:

  • Otoimmün hastalıklar: örneğin sistemik lupus eritematozus.
  • Enfeksiyonlar: Bazı mikroorganizmalar kalbe yerleşir veya kişinin antikorlarıyla çapraz reaksiyona girerek miyokardın iltihaplanmasına neden olur. Lyme hastalığı bilinen nedenlerden biridir.
  • Toksinler: kronik alkol zehirlenmesi, kokain ve karbonmonoksit gibi yasa dışı uyuşturucuların kötüye kullanılması.
  • Genetik: Bir genetik mutasyon veya kalıtsal bir hastalık miyokardite neden oluyorsa, tespiti daha karmaşık hale gelir. Bu, hekimleri en çok endişelendiren nedendir. Ciddi ve hatta ölümcül bir semptom ortaya çıkmadan teşhise ulaşmak zordur.
Ani ölüm herkesi şaşırtan bir olaydır. Önlenmesi ise çok zor.

Miyokardit ile ani ölüm arasındaki ilişki nedir?

Miyokardit için hızlı bir test yaptırmanın avantajı, ani ölüm riski taşıyanları tespit etmek olacaktır. Uzmanlar bu testi standartlaştıracak olsaydı, birçok doktorun zaten talep ettiği gibi, profesyonel sporlar için zorunlu bir test olarak bile gerekli olabilirdi.

Ani ölümde, başta belirli bir nedene bağlı olmayan kardiyovasküler sistemde bir tutulma olur. Şüphe her zaman, bu kardiyak arrestlerde en sık etken olan akut miyokard enfarktüsünde yatar.

Enfarktüs ve miyokardit arasındaki karışıklık, hasta için ters etki bile yaratabilecek acil bir yaklaşıma yol açar. Uzmanlar koroner arterlerin tıkanmasından şüphelendiğinde, doktorlar kan akışını kesen pıhtı, trombüs veya embolusun blokajını açmak için hemen bir kateterizasyon uygular.

Kateterizasyon için harcanan bu süre, günümüzde hikayesi bilinmeyen bayılmış bir hastaya yaklaşmanın tek yoludur. Uzmanlar bir enfarktüs olmadığını doğruladıktan sonra başka bir sağlık sorunundan şüphelenirler.

Miyokarditi ekarte etmek için hızlı bir test şimdiye kadar mevcut değildi. Uzmanlar, ani ölümün iltihaplanmadan değil, kalp hücrelerinin nekrozundan kaynaklandığını düşündüler. Böylece, her zaman doğru olmasa da hızlı bir yaklaşım oluşturabildiler.

KeşfedinBrugada Sendromu: Ani Ölümün Ana Nedenlerinden Biri

Miyokardit için hızlı bir test yaptırmanın amacı nedir?

İspanya Ulusal Kardiyovasküler Araştırma Merkezi’ndeki (CNIC) araştırmacılar, The New England Journal of Medicine’de miyokardit için hızlı bir testin kapısını açan bilimsel bir makale yayınladılar. Profesyoneller, bu tür ani ölümü önlemenin çözümünün bu olduğunu umuyorlar.

Böyle bir test, doktorların bazı insanlarda ani ölüm yaşanması olasılığının saptamasına olanak tanır. Bu, kapasitelerinin zorlanmasına maruz kalan profesyonel sporcuların bu testten geçmesi gereken tıbbi spor hekimliğinde özellikle önemlidir.

Aynı zamanda, uzmanlar bir hastayı taşırken miyokardit için bu hızlı testi ambulansta yapabilirler. Bu, insanların halka açık bir yerde bayıldığı ve tıbbi ekiplerin onlar hakkında hiçbir bilgisinin olmadığı durumlarda faydalıdır. Gösterge biyobelirteçlerinin varlığını tespit edebilirlerse, uygun tedaviyi hemen bulabilirler.

Ayrıca okuyun: Miyokardit Nedir?

Araştırmacılar ne keşfetti?

İspanyol araştırmacılar, yalnızca miyokarditli kişilerde bulunan ve etkilenenlerin kanında dolaşan bir mikroRNA tespit ettiler. Buna hsa-miR-Chr8:96 denir.

Th17 lenfositleri, miyokarditte aktive olan maddeyi üretir. Bu çeşitli beyaz kan hücreleri, miyokardın iltihaplanma sürecine katılarak vakaların ciddiyetine etki eder.

Araştırmaya göre, miyokarditten muzdarip olmayan kişilerde bu biyobelirteç yoktur. Bu nedenle, bu test çok faydalıdır.

Sağlık ekipleri, kliniklerde miyokardit için hızlı bir test yapabilir, aynı zamanda hastayı taşırken ambulansta da yapabilir.

Bu konuda başka hangi çalışmalar var?

Kardiyovasküler problemlerin erken tespitine izin veren mikroRNA’ların çalışması bir süredir devam etmektedir. Miyokardit için hızlı bir test elde etmek, uzmanların araştırdığı uygulamalardan sadece biridir. amaç gelecekte ani ölümlerin önlenmesidir.

Miyokard biyopsisini önlemek için araştırmacılar, geçen yıl ESC Kalp Yetmezliği’nde mikroRNA’ların miyokard içindeki iltihabı tespit edebileceğini yayınladılar. Bu, viral enfeksiyonların neden olduğu miyokarditte özellikle yararlı olacaktır.

Öte yandan, yine son zamanlarda, bazı araştırma grupları, bir aterom plağının yakında yırtılıp yırtılmayacağını tahmin etmek için mikroRNA’ların kullanımını önermiştir. Plak yırtılması, akut miyokard enfarktüsünü tetikleyen pıhtıların oluşumunda suçlu olan patofizyolojik mekanizmadır.

Benzer şekilde, yıllardır geliştirilmekte olan bilimsel çalışmalar, mikroRNA’yı elektrokardiyografik değişikliklerle akut miyokard enfarktüsünü teşhis etmek için tamamlayıcı yöntemler arasına dahil etmeye çalışmaktadır. Bu, acil servislerde zaten yaygın olarak kullanılan klasik troponin dozajına bir ek olacaktır.

Son olarak, plazmada dolaşan mikroRNA’ların da aterosklerozlu hastaların risk karakterizasyonuna eklenebileceğini unutmamalısınız. Bu, Current Molecular Medicine’de bu yıl yayınlanan bir çalışma ile kanıtlanmıştır.

Miyokardit için bir İspanyol testi

Hızlı bir miyokardit testi yaptırma olasılığı modern tıp için son derece faydalıdır. CNIC grubu tarafından bu konuda yayınlanan araştırma, keşif için yeni bir yol açıyor. Bu yol, neredeyse görünmez sağlık sorunlarının tespitini kolaylaştırmayı amaçlamaktadır.

Spor dünyasında böyle bir testin standardizasyonu, ani ölümlerin önlenmesinde ileriye doğru bir adım anlamına gelecektir. Sporcular ve spor hekimleri gelişmeleri merakla bekliyor.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir