• 5 Ocak 2022
  • 60 görüntüleme
  • 2 dakikada okunabilir
  • Kübra Elmalı

Saray, Kraliçe II. Elizabeth’in Platin Jübile kutlamaları için tarih ve programı geçtiğimiz haziran ayında duyurmuştu. Meghan Markle ve Prens Harry’nin de kutlamalar için bu yıl İngiltere’ye dönecekleri belli oldu! Detaylardan önce Platin Jübile’nin ne olduğuna değinmekte fayda var.

Platin Jübile nedir?

Platin Jübile, hükümdarın tahttaki 70. yılını onurlandırmak üzere gerçekleştirilen bir monarşi geleneği. Gümüş, Altın ve Elmas kutlamalarını bu zamana değin kutlamış olan Kraliçe II. Elizabeth, Platin yılını karşılayacak ilk İngiliz hükümdarı olacak!

Kraliçe, 1952’de henüz 25 yaşındayken tahta çıkmıştı. 95 yaşındaki Kraliçe Elizabeth, böylece 70. yılını kutlayacak.

Kraliçe Elizabeth’in Platin Jübile Kutlamalarının Detayları

Kraliçe II. Elizabeth’in Platin Jübile kutlamaları 2 Haziran Perşembe – 5 Haziran 2022 Pazar günleri arasında gerçekleşecek. Böylece bu dört gün boyunca Britanyalılar resmi olarak tatilde olacak.

Monarşi tarihinde bir ilk olacak olması, bu günü daha da anlamlandırıyor. Bu da kutlamaların bir hayli büyük olacağı ve tahmini olarak 15 milyon sterlinlik bir maliyetle gerçekleşeceği düşünülüyor. 1400 asker, 200 at ve 400 müzisyenden oluşan bir geçit töreni İngiltere sokaklarında yürüyüş yapacak.

4 Haziran tarihinde ise Buckingham Sarayı’nda yıldızlarla dolu bir kutlama düzenlenecek. Dünya standartlarında gerçekleşecek konserlere katılım başvuru ile gerçekleşirken dileyenler televizyon ekranlarından da izleyebilecek.

Kraliçe II. Elizabeth’in Platin Jübilesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Son günlerde yankılanan haberlere göre ise, Sussex Dükü ve Düşesi’nin de bu özel kutlama için takvimlerini düzenledikleri söyleniyor. Özellikle bu haber, Prens Harry ile bir senedir arası açık olan Prens Charles’ın yayınlanan bir makalesinde oğlundan övgüyle bahsetmesiyle gündeme geliyor.

Galler Prensi Charles, bir Amerikan dergisinde Prens Harry’nin iklim aktivizmine katkısının altını bu cümleyle çiziyor: “Harry, iklim değişikliğinin özellikle Afrika ile ilgili etkisini tutkuyla vurguladı ve hayırseverliğini net sıfır emisyona adadı.

İlgili Konular
  • carousel

Kübra Elmalı

Tam bir yabancı dizi tutkunu olan Kübra, bunun yanında filmleri de kaçırmıyor. Favori aksesuarları ise broşlar ve fularlar. Ayrıca yeni mekanlar keşfetmeyi ve floral desenleri de çok seviyor.

Önceki Yazı

Sonraki Yazı

Bunlar da hoşunuza gidebilir