Keto, Uzmanlar Tarafından 2022’nin En Kötü Diyeti Seçildi

keto,-uzmanlar-tarafindan-2022’nin-en-kotu-diyeti-secildi

Yazıya başlamadan önce… 2022’de yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek istiyorsanız, başlamak için en iyi yer bir ünlü veya Instagram fenomeni değil. Doktorunuzla veya güvenilir bir diyetisyenle konuşmanızı tavsiye ederiz.

Keto Diyeti, bir uzman ekip tarafından 2022’nin en kötü diyeti seçildi ve ‘kısa süreli kilo kaybı’ hariç her kategoride düşük puan aldı.

Akdeniz Diyeti, DASH Diyeti ve aralıklı oruç da dahil olmak üzere en popüler ve az bilinen diyetlerden bazılarını inceleyen US News’in paylaştığı En İyi Diyetler 2022 listesinde Keto Diyeti 37. sırada yer aldı.

Peki, bu liste nasıl hazırlandı? Kısaca özetleyelim. Genel olarak “En İyi Diyetler” listesi, editörlerin ve muhabirlerin aylarca tıp dergilerini, devletin paylaştığı raporları ve diğer kaynakları gözden geçirerek her bir diyetin “derinlemesine profillerini” oluşturarak hazırlanıyor.

Bu profiller daha sonra gözden geçirmeleri için diyet, beslenme, obezite ve gıda psikolojisi alanlarında 27 tıp uzmanından oluşan bir konuşma paneline sunuluyor.

Her diyet, kısa ve uzun vadeli kilo verme yeteneği, takip edilmesinin ne kadar kolay olduğu, ne kadar güvenli olduğu ve hem diyabet hem de kalp hastalığını önleme ve yönetme potansiyeli dahil olmak üzere yedi farklı kategoride değerlendiriliyor.

Keto, ünlüler arasında popüler bir diyet olabilir (Halle Berry mesela), ancak 5 üzerinden 3,7 puan aldığı ve kısa süreli kilo verme yeteneği dışında her kategoride düşük puan almasından ötürü ortalama puanı 2.0 oldu.

Bir uzman, “Bu diyet, uzun vadeli sağlık hakkında bildiğimiz her şeyle temelde çelişiyor” şeklinde düşüncelerini paylaştı.

Uzmanlar Keto’nun neden uzun süreli kilo kaybı için etkisiz olduğunu düşünüyor?

Keto diyeti, vücudunuzun enerji yakmak için yeterli karbonhidrata sahip olmadığı ve bunun yerine yağ yakmaya başladığı ‘ketoz’ adı verilen bir duruma girmesini sağlamak için tasarlanmış yüksek yağlı, düşük karbonhidratlı bir diyettir.

U.S. News uzmanlarına göre bu diyete uymak son derece zor. Ve kısa vadede sonuçları görenler bile, uzun vadede kilo vermek için mücadele ediyor.

Bir uzman, “İnsanlar sadece yağlı yiyecekler yemekten çok sıkılıyorlar”. dedi. Bir diğer uzman ise bu diyeti “zorun en zoru” olarak nitelendirdi.

Besinsel olarak, keto diyeti “son derece eksik” olduğu için 5 üzerinden 1,6 puan aldı ve hem diyabeti (2.6/5) hem de kalp hastalığını (1.9/5) yönetme veya önlemede düşük puan aldı.

Beslenme uzmanı Lily Soutter 2018’de, “Bazı araştırmalar, çok düşük karbonhidratlı bir diyetin tiroid işlevinde düşüşe neden olabileceğini ve bunun yalnızca yorgunluğa ve düşük ruh haline yol açmasına değil, aynı zamanda libidoyu da olumsuz etkileyebileceğini öne sürüyor” dedi.

Başka hangi diyetler listenin alt sıralarında?

Keto sıralamada sonuncu olmadı. Modifiye Keto Diyeti (keto diyetinin daha az sert bir versiyonu), Dukan Diyeti ve Bağırsak ve Psikoloji Sendromu (GAPS) Diyeti de 37. yani son sırada yer aldı.

Listede yer alan “en iyi diyetler” hangileri?

Uzmanlar; dengeli, takip etmesi kolay, sağlıklı ve hem kısa hem de uzun vadeli kilo kaybı için iyi bulması (hızlı kilo vermeyi vaat etmese de) açısından Akdeniz Diyeti’ni genel olarak 1. sırada gösteriyor.

Bazı insanlar zeytinyağı, zeytin, avokado ve peynir gibi yağlardan oldukça zengin bir diyetin kendilerini şişman tutacağından korkarken, artan sayıda araştırma bunun tam tersinin doğru olduğunu söylüyor. 12 yıl boyunca 32.000’den fazla İtalyan üzerinde yapılan bir araştırma, Akdeniz diyetinin daha düşük kilo alımı ve bel çevresinde daha az artış ile ilişkili olduğu buldu.

“Hızlı kilo vermek için diyetler” listesi

Keto, hızlı kilo vermenize yardımcı olmayı vaat etmesine rağmen, en hızlı kilo verme diyetleri listesinde birinci sırada değildi (4 numaraydı). Bu şüpheli onur, karbonhidratı büyük ölçüde kesen ve sağlıklı olduğu (2.0/5) ve takip etmesi kolay (1.7/5) için çok düşük puan alan Atkins diyetine gidiyor.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir