Kadınlarda Cinsel İsteksizliğin Sebepleri

kadinlarda-cinsel-isteksizligin-sebepleri

Düşük libidonun sebepleri bazen çok karışık olabilir.

Kadınlardaki cinsel isteksizlik (hatta aslında herhangi bir kişideki sekse olan isteksizlik) çok yanlış yerlere çekilebilen ve yeterince anlaşılamayan konular olarak karşımıza çıkıyor.

Her insanın sekse ayırmak istediği bir zaman ve ne kadar aralıklarla seks yapmaktan hoşlandığıyla alakalı bir genel geçer bilgi olmadığını hepimiz biliyoruz. Seksin herkesin hayatında farklı yeri olduğu gerçeği gibi aynı zamanda değişiklik gösterebilecek bir sürü fiziksel ve psikolojik sorunun da bu düzeni etkileyeceğinin farkında olmak gerekiyor.

Cinsellik konusunda isteksizliğin sebebi kişinin kendi başına çözebileceği ya da çözemeyeceği şeyler olabilir. Ek olarak da şunu iyi anlamak gerekir, bir insana düşük gelen seks isteği diğer insan için yüksek olabilir. Bu yüzden “Cinsellik konusunda isteksiz miyim?” sorusunun aslında çok net bir cevabı da yok.

Hayatımızın bazı dönemlerinde seks düşünemeyecek durumda olabiliriz. Çok yoğun ya da çok mutsuz olduğumuz dönemler olabilir. Bu zamanlarda sekse olan isteksizliğimiz çok doğaldır. Ancak düşük libidoya sahip olmak için mutlaka çok yoğun ya da çok mutsuz olmamıza da gerek yok. Seks konusunda çok istekli ya da çok isteksiz olduğumuz dönemler hayatımız boyunca olacaktır. Bir kişinin bir dönem libido düşüklüğü yaşaması, hayatı boyunca yaşayacağını göstermez.

Hayat boyunca sekse ilgisi olmayan biri de olabilirsiniz. Bu deneyime sahip insanlar aseksüel olarak tanımlanıyorlar ve bu yüzde yüz normal ve doğal.

Peki, insanlarda dönemsel cinsel isteksizliğine neler sebep olabilir?

Mental sağlığınızdaki sıkıntılar

Stresi veya anksiyeteyi deneyimlediğiniz dönemlerde vücudunuz bu hislerle savaşmak için kendini o kadar odaklar ki başka bir şeyi deneyimlemeye fırsatı kalmayabilir. Ek olarak, gayet tahmin edilebileceği üzere depresyon da seks üzerinde etkisi olabilecek bir mental hastalık.

Regl dönemi

Regliniz başlamadan hemen önce ve hemen sonra seks isteğinin arttığı bilinse de dönemin tam içindeyken düşük libido sıkıntısını deneyimleyenler olduğunu biliyoruz.

Aldığınız bazı ilaçlar

Tüm ilaçlar olmasa da bazen kullanmak zorunda kaldığımız bazı ilaçlar seks konusunda isteksizlik yaratabilir. Birçok reçeteli ilacın düşük libidoya sebep olduğu kanıtlanmıştır. Bazı kişiler doğum kontrol haplarını değiştirmenin bile bu durumu etkilediğini söyler. Bu konuda doktorunuza danışabilir, prospektüslerden bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yetersiz uyku

Düzenli bir uyku sadece dinlenmenizi değil vücudunuzun görevini düzenli şekilde yerine getirmesini de sağlar. Çünkü dinlenen ve sakinleşen vücudun çalışması kolaylaşır. Tatildeyken, rahatlamışken seks isteğimizin artması da bu yüzdendir. Uyku düzeninizi geri kazanmak, seks de dahil olmak üzere birçok konuda size yardımcı olabilir.

Vücudunuzla alakalı güvensizlik yaşamak

Son dönemde kendinizi vücudunuzla barışık hissetmiyorsanız bu seks hayatınıza da yansıyacak bir sorun olabilir. Bu dönemlerde ilk önce kendi içinizdeki kendinizle olan sorunları çözmek ve yardım almak sonraki adımlar için iyi bir başlangıç olabilir.

Kronik bir sağlık sorununa sahip olmak

Hayatınız boyunca ciddi bir sağlık sorunuyla yaşıyor olmak sizi dönem dönem mutsuz yahut gergin olmaya iten bir durum olabilir. Normal düzeyde bir grip bile bazen libido düşüren bir şey haline gelebiliyorken, ciddi bir kronik hastalığın yaratabileceği etkiyi görmezden gelemeyiz.

Daha önce cinsellikle alakalı bir travma yaşamak

Travmaların birinin libidosu üzerinde çok büyük etkileri olabilir, özellikle de bu travma seks, beden ve/veya yakınlık etrafında şekilleniyorsa. Bu travmaları yaşayan kişi, bu anılarını yeniden ortaya çıkaran durumlardan kaçınmayı içerebilen, travma sonrası stres bozukluğu belirtileri yaşayabilir. Anlaşılır bir şekilde, bu seks yapmayı düşünmeyi bile zorlaştırabilir.

Peki sekse olan isteğinizi nasıl geri kazanabilirsiniz?

Bu sorunun cevabını bir uzmana danışmakta her zaman fayda olsa da hayatınızda yapacağınız küçük değişiklikler size yardımcı olabilir. İşte bunlardan birkaçı:

  • Diyetinizi ve egzersiz rejiminizi değiştirmek
  • Uyku kalitenizi iyileştirmek
  • Alkol tüketimini azaltmak
  • Sigarayı bırakmak
  • Stres ve kaygı seviyenizi yönetmek
  • Daha fazla ruh halinizi yükselten faaliyetlere katılmak
  • Partnerinizle cinsel olmayan bir yakınlık içinde olmak ve vakit geçirmek
  • Ön sevişmeye daha fazla zaman harcamak veya yatakta yeni bir şeyler denemek

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir