İyi Uyumak Ve Yenilenmiş Uyanmak Için 10 İpucu

iyi-uyumak-ve-yenilenmis-uyanmak-icin-10-ipucu

İyi uyumak ve yenilenmiş bir şekilde uyanmak için ipuçları ister misiniz? Bazı basit alışkanlıklar yardımcı olabilir. Burada uyku kalitenizi nasıl iyileştireceğinizi öğrenin.

Uykuya dalmakta sorun mu yaşıyorsunuz? Yenilenmiş olarak uyanmak zor mu geliyor? İyi uyumak için ipuçlarına ihtiyacınız var ve bulamıyor musunuz?

Uyku, refahımız ve iyi yaşam alışkanlıklarını sürdürmemiz için çok önemlidir. Bu nedenle, sık uyku sorunları yaşıyorsanız bir uzmana danışmanız önerilir.

İyi uyumak, sadece iyi dinlenmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda gün boyunca aktif kalmanızı sağlayacak şeylerden biridir. Bu ipuçları, yenilenmiş olarak uyanmanıza ve gün boyunca çok daha iyi performans göstermenize yardımcı olabilir.

Yenilenmiş bir şekilde uyanmak için iyi bir gece uykusu almanın ipuçları

Uykunuzun kalitesini ve süresini artırmanın bazı doğal yollarını öğrenmek istiyorsanız, aşağıdaki püf noktalarını aklınızda bulundurun. En çok ihtiyacınız olduğunda bunları kullanabilirsiniz.

1. Yeterince uyuduğunuzdan emin olun

Her vücut, uykuda geçirdiği zamanı doğal olarak düzenleyebilir. Ancak gerçek şu ki, bir yetişkinin ihtiyaç duyduğu ortalama dinlenme süresi 7 ila 8 saattir.

Gittikçe daha az uyuduğunuzu fark ederseniz, uyku eksikliğiniz birikiyor demektir. Bu, gün boyu uykulu hissedeceğiniz için iş verimliliğinde bir azalmaya neden olur. Bu yüzden dikkat etmek ve yeterince uyuduğunuzdan emin olmak çok önemlidir.

2. İyi uyumak ve zinde uyanmak için kahveyi bırakın

İyi uyumadığınız zamanlarda bazen kahveye başvurma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Ancak bu alışkanlığa çok dikkat etmelisiniz. Fazladan bir fincan kahve içmek sağlıklı bir çözüm değildir.

Zinde uyanmak için geceleri kahve içmemek iyi bir fikirdir.

Kafeinin adenozin emilimini engellediğini unutmamalısınız. Bu, sakinleşmenize izin vermediği anlamına gelir. Aslında uzmanlar, kafeinin aşırı tüketilmesi halinde uyku sorunları yaratabileceğini veya bunları daha da belirginleştirebileceğini öne sürüyorlar.

3. Temiz havaya çıkın

Uyumadan önce yürüyüşe çıkmak uykuya dalmanıza yardımcı olabilir. Bu, 2018’de birkaç Japon araştırmacı tarafından yürütülen ve egzersizin katılımcıların uyku kalitesini iyileştirebildiğinin tespit edildiği çalışma ile kanıtlanmıştır.

Sadece yarım saat yürüyün ve sonuçları fark edeceksiniz!

4. Yenilenmiş bir şekilde uyanmak için sıcak bir içecek için

Yürüdükten sonra yapılacak en iyi şey, uyumadan hemen önce de geçerli olan sıcak bir içecek içmektir.

Yatmadan önce sütlü veya ballı bitki çayı mükemmeldir.

Dikkate alınması gereken önerilerden biri de sütlü veya ballı bitki çayını tercih etmenizdir.

4. İyi uyumak için en iyi ipuçlarından bir diğeri ekstra bir yastıkla uyumaktır

İnanmasanız da fazladan bir yastıkla uyumak dinlenmenizi olumlu yönde etkileyebilir. Aslında, duruşunuzu iyileştirmeye yardımcı olması için ekstra bir yastıkla uyumak bile isteyebilirsiniz.

  • Sırt üstü uyuyorsanız, dizlerinizin ve belinizin altına bir yastık koyun.
  • Yan yatıyorsanız, bacaklarınızın arasına koymak en iyisidir.
  • Yüzüstü uyumayı tercih ediyorsanız, yastığı karnınızın alt kısmına koyun. Bu sayede doğru pozisyonu almayı başarır ve omurganıza binen yükü azaltırsınız.

5. Evcil hayvanınızla uyumakla ilgili bir not

Evcil hayvanınızla uyumak ilk başta rahatlatıcı görünebilir, ancak gerçek şu ki, bir süredir yatak odasını evcil hayvanıyla paylaşan kişilerin daha kötü uyuduğu söyleniyor.

Ancak, Mayo Clinic’teki araştırmacılar tarafından 2017’de yayınlanan yeni bir çalışma bu hipotezi çürüttü:

Yatak odasında sadece bir köpeği olan insanlar iyi bir uyku verimliliği sağladılar; ancak, köpeğin yataktaki pozisyonu bir fark yarattı. Yatak odasında bir köpeğin bulunması, daha önce şüphelenildiği gibi insan uykusuna zarar vermeyebilir.

– Mayo Kliniği-

Bu nedenle burada önemli olan kendinizi tanımak ve dikkatinizi vermektir. Kendinizi evcil hayvanınızla daha kalitesiz bir şekilde uyurken bulursanız, kendi yatağında uyumaları en iyisidir.

6. Eski bir halk yöntemi: Yastığınızın altına bir diş sarımsak koyun

Uykuya dalmakla pek ilgisi yok gibi görünse de, eski bir halk inanışı yastığınızın altına bir diş sarımsak koymaktır. Aslında bu çok eski zamanlardan beri yapılan bir şey.

Sebebi ne?

Sarımsaktan çıkan kükürtün uyku kalitesini sakinleştirmekten ve iyileştirmekten sorumlu olduğu söylenir. Ancak, bu iddiayı kanıtlayacak hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

7. İyi uyumak ve yenilenmiş bir şekilde uyanmak için mobil cihazları kapatın

Mobil cihazlar kesinlikle uyumanıza veya en azından düzgün bir şekilde uykuya dalmanıza izin vermez. Aslında, Ulusal Sağlık Enstitüsü’ndeki araştırmacılar tarafından 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, bu cihazlardan gelen ışık düşündüğünüzden daha tehlikeli olabilir.

Elektronik cihazlar, iyi bir gece uykusu çekmenizi zorlaştırabilir.

Uyku, ışık olmadığında üretilmeye başlayan bir hormon olan melatonin tarafından kontrol edilir. Bu cihazlara bakmaya başlarsanız, bu hormonun işleyişini yavaşlatacak ve normal şekilde dinlenmeyi başaramayacaksınız.

Ayrıca, beyin telefonların uyuduğunuz bölgede olduğunu algılayabildiğinden, cep telefonlarını yatak odanızda tutmak iyi bir fikir değildir. Bu açıdan, dikkat dağıtıcıların zamanı değil.

8. İyi uyumak için bir başka ipucu olan lavantayı yanınızda bulundurun

2015 yılında Scientific Journal of Nursing tarafından yapılan araştırma, lavantanın sakinleştirici özelliklere sahip olduğunu gösterdi. Bu nedenle, yatağın yanına küçük dallar koymaktan veya bu bitkinin yağlarıyla yapılmış birkaç mum kullanmaktan daha iyi bir şey yoktur. Bu, uykuyu teşvik etmenin ve harika bir kokunun tadını çıkarmanın iyi bir yoludur.

9. Yatak odanızın sıcaklığını kontrol edin

Yatak odanızın sıcaklığı uykuya dalabilmek için çok önemlidir, bu nedenle bu gerçekten dikkat etmeniz gereken bir husustur. 16 ila 20°C (60 ve 67°F) arasında olması gerektiğini unutmayın.

Boğucu sıcaklar, geceyi uykusuz geçirmenize ve dolayısıyla gecenin bir yarısında uyanmanıza neden olacaktır. Bu arada, soğuk havalar uykuya dalmayı zorlaştırabilir.

10. Önerilen günlük magnezyum miktarını alın

Vücudun gece boyunca iyi uyumak için gerekli olan günlük magnezyum miktarına sahip olması gerekir. Bu, International Journal of Sports Nutrition and Exercise Metabolism tarafından yayınlanan aşağıdaki çalışma ile kanıtlanmıştır.

Bu nedenle, yatmadan önce diyetinize magnezyum içeren yiyecekleri dahil etmeyi veya (bir uzmana önceden danıştıktan sonra) gıda takviyeleri almayı unutmayın.

Bu ipuçları iyi bir gece uykusu çekmek ve yenilenmiş bir şekilde uyanmak için yeterli mi?

Uyku sorunu zaman zaman ortaya çıkıyorsa, bu ipuçlarını takip ederek daha iyi uyuyabileceksiniz. Ancak, bunları uygulamada istikrarlı olmayı unutmayın.

Bununla birlikte, bu ipuçlarının diğer daha ciddi problemler için tedavi olmadığını akılda tutmak önemlidir. Uyuma güçlüğü zamanında tedavi edilmezse daha da kötüleşebilir. Bu yüzden bir uzmana danışmak en iyisidir. Doğru bir teşhis koyabilecek ve uygun tedaviyi reçete edebileceklerdir. İlginizi çekebilir …

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir