• 17 Şubat 2022
  • 32 görüntüleme
  • 3 dakikada okunabilir
  • Kübra Elmalı

Sosyal medyayı kendinizi mutlu etmek için mi kullanıyorsunuz, yoksa başkalarının beğenisini kazanmak için mi? Burada doğru bir cevap olmadığını söylemeliyiz; çünkü çoğumuz her ikisini de amaçlıyoruz. Hem farklı paylaşımlarla gülüp eğlenmek, belki biraz ilham almak, hem de paylaşımlarımızla onay almak, beğenilmek günümüz çağında neredeyse kaçınılmaz arzular.

Tanıdık-tanımadık yüzlerce hatta binlerce takipçi arasında huzurlu bir Instagram profili nasıl oluşturulur? İşte Instagram kullanırken kendinizi içine düşmek istemeyeceğiniz durumlardan korumanın etkili ipuçları!

Profilinizi gizleyin.

Eğer bir influencer değilseniz ya da olmayı hedeflemiyorsanız en pratik çözüm profilinizi gizli bir şekilde kullanmanız olacak. Günde en az iki-üç kez gelen spam hesap takipleri ya da DM isteklerinden sıkıldığınıza eminiz. Bununla uğraşmamanız için hesabınızı gizliye alabilirsiniz. Ayrıca gizli hesapların potansiyel flörtler için çok daha merak uyandırıcı olduğu da pek çok ankette öne çıkan bir bilgi!

Takipten çıkın.

Konu sosyal medya ise, ne kadar özgüvenli ve öz şefkat sahibi olsanız da bazen kendinizi başkalarıyla karşılaştırırken bulabilirsiniz. “Benden daha güzel, benden daha havalı, benden daha mutlu, benden daha zengin…” Kendinize itiraf etmeniz ne kadar utandırıcı gelse de bunu yaşamayan neredeyse kimse olmadığına eminiz. Anlık bir mod düşüklüğünde rastlanan bir fotoğraf ya da story paylaşımının size kendinizi kötü hissettirmesine izin vermemeniz oldukça önemli. Bunu zihninizde çözmeniz en iyisi olacak ancak belli bir noktaya kadar baş edebiliyorsanız söz konusu kişileri takip etmekten çıkarak kendinizi de onları da rahat bırakabilirsiniz.

Huzurlu Bir Instagram Kullanımı İçin İpuçları

Sessize almaktan korkmayın.

Instagram’ın sürekli değişen algoritmaları ile, ana sayfanızda en yakın arkadaşlarınızın güncel paylaşımları bile en gerilere gidiyorsa bazı hesapları sessize alma vakti gelmiş demektir. Sonsuz bir story döngüsüne girmemek ve ana sayfada görmek istediklerinize rahatça ulaşabilmek için gönderi ve hikayelerde bazı hesapları sessize alabilirsiniz. Özellikle takip ettiğiniz marka hesaplarını sessize almak iyi bir adım olacak. Size gerçekten iyi gelen ve mutlu eden, yüzünüzde bir tebessüm ya da yaratıcılığınızda bir ilham olan hesapların paylaşımlarını görecek şekilde profilinizi düzenleyin.

Hikaye’lerden gizleyin.

Arada sırada sizinle flört etmeyi deneyen Bora hikayenize bir alev emojisi gönderdi. Eski komşunuz Melike Hanım hikayenize yanıt verip ailenize selamlarını ileterek hala bekar olup olmadığınızı sordu. Görüşmek istemediğiniz eski bir arkadaşınız hikayenize emoji bırakarak “yaa ne zaman buluşuyoruz, çok özledim” yazdı… Bu üç korkunç senaryonun artık sizi yorduğunu biliyoruz. Gönderi paylaşımları basit bir like ya da yorumla sınırlı kalabiliyorken, durup dururken size mesaj atmaya bahane bulamayan kişiler hikayelerinize yanıt vererek diyalog başlatmaya çalışır. Bundan kaçınmak için iletişimi kapalı tutmak istediğiniz kişileri hikayelerinizden sessize alabilirsiniz. Hayır siz kötü biri değilsiniz, yalnızca insanlar çok ısrarcı!

İlgili Konular
  • carousel

Kübra Elmalı

Tam bir yabancı dizi tutkunu olan Kübra, bunun yanında filmleri de kaçırmıyor. Favori aksesuarları ise broşlar ve fularlar. Ayrıca yeni mekanlar keşfetmeyi ve floral desenleri de çok seviyor.

Önceki Yazı

Bunlar da hoşunuza gidebilir