• 24 Kasım 2021
  • 52 görüntüleme
  • 3 dakikada okunabilir
  • Kübra Elmalı

Eğer hassas bir cilde sahipseniz, cilt bakımında kullanılan aktif maddelerin sizin için ekstra dikkat gerektirdiğini fark etmişsinizdir. Durum böyle olunca pürüzsüz ve bakımlı bir cilt görünümü için çaba sarf ederken cildinizi tam aksine tahriş etmek ve lekelere yol açmak korkulu rüyanız haline gelebilir. Bu aktif içerikler arasında hassas ciltler için en korkulanı ise retinoldür.

Fotoğraflar: @georgiagibbs_, @haileybieber

Retinol, retinoidler olarak bilenen A vitamini ailesinin bir çeşididir. Retinolün faydalarına baktığımızda ciltte hızlı bir tazelik yarattığını ve yaşlanma karşıtı bakımda en etkili içerik olduğunu söylemek mümkün. Retinol düzenli kullanımda daha parlak bir cilt için hücresel yenilenmeyi destekler, cilt dokusunu iyileştirir, cildin kolajen üretmesine destek olur ve ince çizgileri, kırışıklıkları en aza indirir. Akne ve pigmentasyonla savaşması da cabası! Peki retinol bu kadar “her derde deva” bir içerikken hassas ciltler bundan faydalanamaz mı? Araştırmalarımızda rastladığımız dermatolog görüşleri hassas ciltlerde retinol kullanmanın mümkün olduğunu söylüyor. Elbette dikkat edilmesi gereken bazı ipuçları eşliğinde!

Bu yazı da ilginizi çekebilir >>> “Cilt Bakımında Aktif İçeriklerin Kullanımı

Hassas Ciltler İçin Retinol Kullanımı Nasıl Olmalı?

Hassas ciltlerde retinol kullanımı yanlış veya yoğun uygulamalarda ciltte aşırı kuruluk, yanma, kızarıklık ve hatta soyulmaya kadar varan yan etkiler yaratabiliyor. Bu etkiler kişilerin ürün devamlılığını terk etmesine neden oluyor. Oysa dermatologlar, ciltte herhangi bir hastalık olmadığı sürece aşırı hassas cilde sahip kişilerin bile doğru kullanımla retinolden maksimum verim alabileceklerini belirtiyorlar.

Retinol kullanımını diğer ürünlerle birleştirin.

Cilt bakım rutininizin pek çok üründen oluştuğuna eminiz. Bu noktada farklı içeriklere de yer vererek retinol kullanımını hassas cildiniz için ideal bir hale getirmeyi deneyin. Retinolün etkisiyle cildinizin kurumaması için önce nem sağlayıcı bir serum uygulayın. Ardından retinol formüllü ürünü kullanın ve onun da üzerine bir nemlendirici krem sürün. Ayrıca retinole dair bilinmesi gereken önemli detaylardan biri de cildinizi güneşe karşı hassas hale getirmesidir. Bu nedenle retinol bazlı ürün kullanan herkesin güneş koruyucu içeren krem kullanması şarttır.

Nemlendiricilerinizde seramidler ve yağ asitleri gibi içerikler bulunmasında bir sakınca yoktur. Salisilik asit, glikolik asit ve hidrokinon gibi içeriklere sahip ürünlerin retinol ile bir arada kullanılmasının ise tahrişe neden olabildiğini belirtmekte fayda var.

Hassas Ciltlerde Retinol Kullanımı

Haftada bir gün ile başlayın.

Hassas cilde sahip kişiler için günlük cilt bakımında retinol kullanımı oldukça ağır gelecektir. Bu nedenle uzmanlar haftada bir kullanım ile retinole başlamanızı tavsiye ediyor. İki hafta bunu denedikten sonra bir yan etki gözlemlemiyorsanız diğer destek ürünlerle birlikte haftada ikiye çıkarabilirsiniz. Bir ayın sonunda ise her şey yolunda gittiği takdirde gün aşırı retinol içeren ürün kullanımı düzenine geçebilirsiniz.

Üründeki retinol oranına ve kullanım miktarına dikkat edin.

Cildinize en uygun retinol yüzdesi için bir dermatolog görüşü almanız önerilir. Üründeki retinol oranı düştükçe, hassas ciltler için kullanılabilirliği de o kadar artar.

Cilt bakım ürünlerinde kullanım miktarı açısından bazı yanılgılara düştüğümüz ise bir gerçek. Ne kadar çok sürersek o kadar fazla etki göreceğimiz yanılgısını retinol ürünlerde kesinlikle yok etmenizi öneririz! Çünkü fazla retinol kullanımı ek bir yarar sağlamadığı gibi ciltte tahrişi garantiler. Bunu yaşamamak için önerilen retinol ürün kullanımı miktarı bezelye büyüklüğü kadardır.

Tüm bu ipuçlarını düzenli bir şekilde uyguladığınız ve sabır gösterdiğiniz takdirde siz de hassas cildinizde retinolün mucizelerine tanıklık edebilirsiniz.

İlgili Konular
  • carousel

Kübra Elmalı

Tam bir yabancı dizi tutkunu olan Kübra, bunun yanında filmleri de kaçırmıyor. Favori aksesuarları ise broşlar ve fularlar. Ayrıca yeni mekanlar keşfetmeyi ve floral desenleri de çok seviyor.

Önceki Yazı

Sonraki Yazı

Bunlar da hoşunuza gidebilir