Google Play Store Değişiyor! İşte Yeni Tasarımı

google-play-store-degisiyor!-iste-yeni-tasarimi

Android ekosisteminin mağazası Google Play Store yalnızca mobil cihazlara özel değil. Web ortamında da hizmet veriyor ve kullanıcılar telefondaki Google hesabıyla sitede oturum açtıklarında, telefona uzaktan uygulama yükleyebiliyorlar. Ayrıca aynı Google hesabıyla giriş yapılan tüm cihazlarda yüklenen uygulamaların listesini görebiliyorlar.

Şirket Play Store’un web sitesine, mobil sürümlerinde olduğu kadar ilgi göstermiyor. Son tasarım değişikliğini, orijinal materyal dizaynını piyasaya sürmesiyle birlikte yapan Google, yıllar sonra siteye yeniden el attı. Tarayıcıya https://play.google.com/store yazarak ulaşılabilen mağazanın ileride yayınlanacak yeni görünümü Reddit’te ortaya çıktı.

Android kullanıcılarının haftada bir kez bile olsa ziyaret ettiği Play Store, yeni tasarımı ile daha minimalist bir hal aldı.

Google Play Store, web-mobil uyumunu artırdı

Mağazanın yeni görünümüne ait fotoğraflar Android Police tarafından paylaşıldı. Görüntülere bakıldığında, Play Store’un web sürümü ile mobil uygulamasının görünüm anlamında birbirine benzetildiği anlaşılıyor.

Gri arka plan ve karmaşık iç içe kenar çubuğunu kaldıran Google, yerine dört ana bölümden oluşan daha sade bir sekme çubuğu getirdi. Çubukta; Oyunlar, Uygulamalar, Filmler ve Kitaplar yer alıyor. Kullanıcı bu bölümler arasında kolay bir şekilde gezinip, dilediği uygulamayı ya da diğer dijital içeriğe göz atabilecek.

Google, eski sürümün sol tarafında konumlandırılan butonları kaldırmadı. Bunları sağ üst köşeye yerleştirdiği hesap sekmesine taşıyan şirket; kitaplığa, cihazlara, aboneliklere, ödeme yöntemlerine, sipariş geçmişine ve ayarlara ulaşmayı kolaylaştırdı.

Play Store web sitesinin yeni tasarımındaki en önemli değişikliklerden biri; uygulama sayfası oldu. Tıpkı mobildeki gibi büyük bir font ile uygulama adını ön plana çıkaran Google, yanına da uygulamanın simgesini konumlandırdı. Ekranın sağ tarafına ise geliştirici bilgileri eklenerek, kullanıcının söz konusu aplikasyon hakkında daha fazla bilgi edinmesi sağlandı.

Google, Play Store’un arama deneyimini de yeniledi. Mobil sürümünde olduğu gibi, kelimeyi yazmaya başladığınızda otomatik tamamlama önerisi alacaksınız ve hedefinizdeki uygulama ile eşleşen sonuç bulunduğunda doğrudan ona gidebileceksiniz.

Fotoğrafları aktaran kaynağa göre, Google’ın yeni tasarım üzerindeki çalışmaları devam ediyor. Kullanıcı arayüzündeki bazı öğelerin ve ayarların çalışmadığından da bahsediliyor. Ancak Play Store’un yeni web sitesi genel kullanıma açıldığında bahse konu problem olmayacaktır.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir