Gen Z Rehberi: Z Kuşağının Görsel Estetik Tanımları

gen-z-rehberi:-z-kusaginin-gorsel-estetik-tanimlari

Z kuşağı; ergenliğin sonlarına ve 20’li yaşların başlarına girmeye başlarken moda ve yaşam tarzı trendlerini denemekten gerçekten keyif alıyor. Sosyal medya kültürü ise insanları çevrimiçi estetiklerine göre sınıflandırmamızı sağlıyor. İster Cottagecore kızlarından ister e-girl’lerden bahsediyor olalım; bu alt kültürler, müzik türleri veya katıldıkları etkinlikler gibi tipik farklılaştırıcılardan ziyade, esas olarak stil anlayışlarıyla ayırt ediliyor.

  • Kapak Karesi: instagram.com/iamtheflowerthief

‘Cottagecore’a artan ilgiyi veya çevrimiçi ‘Bardcore’ alt kültürlerinin büyümesini anlıyor musunuz?

  • Bu da ilginizi çekebilir>>> Influencer Dönemi Bitti: Genuinfluencer Dönemi İle Tanışın

Bu niş kültür tanımlarını duymuş olsanız bile, büyük olasılıkla ne anlama geldiklerini ve YouTube’un en son kültür ve trendler raporunun geldiği bağlamı tam olarak anlamamışsınızdır. Visual ile işbirliği içinde hikaye anlatımı stüdyosu Polygraph; YouTube’daki görsel estetik trendleri ve özellikle YouTuber’ların bu tür içeriklerle nasıl etkileşim kurduğu hakkında yeni, etkileşimli bir rapor oluşturdu.

“Kimlik arayışı herhangi bir gençlik kültürünün temel arayışlarından biri olsa da, Gen Z için kimlik bir varış noktası değil bir yolculuktur. Bu nesil, kimliğin tasarım gereği geçici olduğu çevrimiçi alanlar için kendi kimliklerini yaratarak büyüdü. YouTube, insanların ilgilendikleri estetiği nasıl benimseyebileceklerini ve uyarlayabileceklerini öğrenmeleri için ideal bir platform.”

Raporda geçen bu yukarıdaki kısım, aslında bize bu temel estetik anlayışlarının bazını anlamamız için bir yol sunuyor.

Gelin Gen Z yani Z jenerasyonu internet trendlerini yakından inceleyelim.

Cottagecore +

Fotoğraf: Instagram/cottagecorethings

Gevşek örgüler, saç kurdeleleri, kır çiçeği tarlalarındaki piknikler – Cottagecore, hızlı moda trendlerinden daha çok doğayla uyumlu, kaygısız bir yaşam tarzını temsil ediyor. Arkadaşların ve ailenin gardıroplarından alınan tasarruflu öğeler ve vintage parçalardan oluşan bir stilin izinde, bu moda anlayışına sahip insanları sık sık rahat ve güzel elbiseler, Dr Martens ile eşleştirilmiş fırfırlı çoraplar ve tığ işi çantalarla görürsünüz. Instagramları, düşünceli bir düzenleme sayesinde neredeyse on veya iki yıl önce çekilmiş gibi görünen, sağlıklı bir dış mekan enstantane ve polaroid fotoğraf yelpazesidir.

Soft Girl +

FOTOĞRAF: INSTAGRAM/softgirl.aest

Pastel tonlar, mini A-line etekler, peluş örgü kazaklar, kadife tokalar ve peri ışıkları. Bu estetik, seçtiğiniz herhangi bir şekilde feminen gücünüzü vurgulamakla ilgilidir. Çok fazla pembe diye bir şey yoktur, çünkü soft girl teması söz konusu olduğunda, ne giyerseniz giyin rahat olmalısınız ve ‘fazla kız gibi’ görünmekten korkmamalısınız. Yumuşak bir kız görünümü, ancak kıyafete maksimum miktarda aksesuar eklendiğinde tamamlanır ve makyaj, pembe yanaklara ve ışıltılı göz kapaklarına sahip doğal çerçeveden oluşur.

Dark Academia +

FOTOĞRAF: INSTAGRAM/darkacademiaclothes

Bu estetik elle tutulur bir şeye dönüştürülebilirse; siyah kahvenin tadı, eski kitapların kokusu ve neredeyse boş bir kütüphanenin sessiz uğultusu olurdu. Karanlık akademi; klasik edebiyat sevgisini ve bilgi, öğrenme ve kendini keşfetme ihtiyacını kapsar. Bu moda; nötr tonlardan siyah ve bordo tonlara kadar oldukça sınırlı renk paleti ile “goth” kültüründen ilham alıyor. Ancak asıl amaç, zamanını şirin kitapçılarda saklanarak geçiren gizemli bir akademisyen gibi giyinmektir. Bereler, pilili etekler, külotlu çoraplar, atkılar, gözlükler, botlar ve blazerler hemen hemen her şeyi özetliyor.

VSCO Girl +

FOTOĞRAF: INSTAGRAM/vsco_grl_check

Adını VSCO fotoğraf düzenleme uygulamasından alan “VSCO kızı” terimi, “preppy” ve “emo”dan beri genç kızlar için en yaygın yaşam tarzı ve moda klişelerinden birini tanımlamak için çevrimiçi olarak kullanılıyor. Dağınık topuzlar, Instagram’da düzenli olarak paylaşılan Starbucks latte’ler, bileğe takılan tokalar, beyaz Birkenstock’lar, polaroid kameralar ve büyük beden tişörtler VSCO kız estetiğini tanımlayan trendlerden bazıları. Bununla birlikte, trend bir kez viral olmaya başladıktan sonra hızla popülerliğe yükseldi. “Meme” yapan topluluk onu ele geçirdiğinde ise internetin gözünde ölümügerçekleşti. Şimdi, bu, tamamen “temel” stile sahip olan kızları tanımlamak için kullanılan bir terimdir, çünkü klişe olarak tanımlanan “basic” şeylerden açıkça zevk alırlar.

Y2K +

FOTOĞRAF: INSTAGRAM/olıvıa rodrıgo ve dua lıpa

Simli dudak parlatıcısı, Von Dutch çantaları ve çok fazla vücut parıltısı; günümüzün festival müdavimlerinin şimdilerde ağızları açık bir şekilde hayran kaldıkları detaylar… 2000’lerin başları, yavaş yavaş popülerliğe geri dönen bir dizi trend ile tanımlanan benzersiz bir moda dönemiydi. Sokaklardan büyük podyum gösterilerine kadar her yerde görülen bu trend, özellikle Z kuşağı arasında dev olan video paylaşım uygulaması TikTok’ta patladı. Bununla birlikte, son dönemde Kendall Jenner ya da Bella Hadid gibi isimlerin de katkısıyla herkesin moda bilgilerini Y2K’lardan çalmak istediğini de görebilirsiniz.

Skatecore +

FOTOĞRAF: INSTAGRAM/sierra_prescott ve skatergirlmoods

Skatercore veya grunge 90’larda bir fenomen haline geldi, ancak 2000’lerde gerçekten ikinci baharını yaşıyor. Kaykaycılar genellikle, hünerlerini herhangi bir kısıtlama olmaksızın yapmalarına izin veren serbest bir hareket alanı sunmak için bol olan spor kıyafetleri tercih eder. Bu trendi somutlaştırmak için grafik tişörtlere, bol kot pantolon ve kapüşonlular gibi bol giysilere yatırım yapmanız gerekecek. Ayakkabılara gelince, Vans ve Converse gibi klasik kaykaycı ayakkabılarına bağlı kalmanız gerekecek.

E-girl/boy +

Fotoğraf: instagram.com/clairebleulee ve jordbabyy

E-kızlar ve erkekler sadece ekranlarınızda var. Onlarla gerçek hayatta karşılaşabilirsiniz, ancak kendilerini ifade ettikleri asıl yer çevrimiçi olduğu için genellikle yatak odaları ile sınırlıdır. Zamanlarının çoğunu TikTok oluşturmak, fotoğraf düzenleme uygulamalarında resimlerini düzenlemek ve heyecan verici saç, makyaj ve giyim tarzları (çoğunlukla tasarruflu) üzerinde oynamak için harcarlar.

İlgili Konular
  • carousel

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir