Flört Anksiyetesiyle Başa Çıkmanın Yolları

flort-anksiyetesiyle-basa-cikmanin-yollari

Endişelenmeyin, bu konuda yalnız değilsiniz.

Daha önce hiçbir ilk buluşmadan önce kendinizi mide bulantısı eşliğinde Google’a “İlk buluşmada ne konuşulur?” yazarken bulduğunuz oldu mu? İşte buna flört anksiyetesi diyebiliriz.

Peki flört anksiyetesi tam olarak nedir?

Anksiyete, olası bir eleştiriye ya da incelemeye maruz kalma, küçük düşürücü veya utanç verici bir şey yapma korkusu olarak tanımlanabilir. Yetişkin nüfusun yaklaşık %18’ini bu durum etkiliyorken, diğer yandan flört anksiyetesi daha spesifik bir konuya odaklanır.

Randevularda kendinizi mükemmel, güzel görünen ve doğru şeyleri söyleyen biri olarak tanıtmanız gerektiğine, aksi takdirde reddedileceğinize dair bir inanış var. Bu yüzden buluşmalardan önce neden gergin hissettiğinizi anlıyoruz.

Neden flört kaygısı yaşıyoruz?

Aslında pek çok neden var ama şunu bilin; karantinadan sonra gerçek flört dünyasına geri dönmek sadece size değil, çoğu insana garip geliyor.

Sex and the City’nin Yaratıcısından Flört ve Romantizm İpuçları

Anksiyete genellikle çocukluktaki kötü ilişkilere ve bağlanma kalıplarına dayanır. Yine de geçmişi değiştiremeyiz ama geçmişimizin bizi kötü etkilememesi için çabalayabiliriz.

Buluşmalarınızda kaygılanmamanızı ya da en azından minimum düzeyde kaygılanmanızı sağlayabilecek bazı ipuçlarını sizin için yazdık.

Buluşma gününe olumlamalarla başlayın.

Randevudan önce, aynada kendinize bakmanızı ve kendi kendinize bazı olumlamaları tekrar etmenizi öneriyoruz. Siz değerlisiniz, sevilmeyi ve beğenilmeyi hak ediyorsunuz. Unutmayın, karşınızdaki insanın sizi nasıl gördüğü değil sizin kendinizi nasıl gördüğünüz önemli.

Nefes almanıza dikkat edin.

Sadece buluşmadan hemen önce değil, bu konuyla alakalı gergin hissettiğiniz her an derin nefesler alıp vererek daha sakin kalabilir ve mantıklı düşünebilirsiniz. Küçük ve önemsiz gibi görünen bu ayrıntı sizi çok rahatlatabilir.

Yazı yazın.

Buluşmadan önceki gece tüm düşüncelerinizi, bilinç akışınızı ara vermeden 10 dakika boyunca kağıda dökün. Ardından kâğıtta yazanları, neler düşündüğünüzü inceleyin. İncelemeniz bittiğinde bu düşüncelerden kurtulmak istiyorsanız yazdığınız kağıdı yakabilirsiniz.

Niyetinizi iyi belirleyin.

Başarması çok uzun sürmeyecek başka bir ipucu da randevuyla alakalı beklentilerinizi önceden düşünüp zihninizi netleştirmek. Belki de bu buluşmaya sadece yeni bir kişiyi tanımak, zevkli bir sohbet için gidiyorsunuzdur. Kafanızda stresli olduğunuz için büyüttüğünüz bu buluşma belki de başta sizin için zaten çok da büyük bir şey değildir. Bu şekilde beklentinizi ve niyetinizi kesinleştirdiğinizde hayal kırıklığına uğrama ihtimalinizi azaltmış olursunuz.

Sonuca odaklanın

Ve son olarak, neyin yanlış gidebileceğine değil, istediğiniz sonuca odaklanmaya çalışın. Gelecekte istediğiniz hayat ve nasıl hissedeceğiniz konusunda netliğe sahip olun. Büyük bir kâğıt ve birkaç renkli kalem almak faydalı olabilir. İki resim çizin, ilki şu anda hayatınızı ve ikincisi ideal geleceğinizi temsil etsin. Neyin farklı olduğunu ve şimdiki zamandan o geleceğe ulaşmak için ne yapmanız gerektiğini görün. Unutmayın, her zaman sizin için asıl önemli olan siz ve sizin hayatınız.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir