Euphoria Dizisinden Jules’un Terazi Burcu Olmasının Nedenleri

euphoria-dizisinden-jules’un terazi-burcu-olmasinin-nedenleri

İkinci sezonunu Ocak 2022’de yayınlanan sevilen dizi Euphoria radarımızdaki dizilerden. Astrolog Alice Sparkly Kat, Euphoria’dan Jules’un neden apaçık bir şekilde Terazi burcu olduğunu anlatıyor. 

Jules (Hunter Schafer tarafından canlandırılıyor) Euphoria’nın (gençlerin yaşadıkları travmalara karşı mücadelelerini anlatan hit HBO draması) en karmaşık karakterlerinden biri. Jules birinci sezonun başında kurgusal olan East Highland kasabasına taşınır, anında Rue (Zendaya) ile arkadaş olur ve Rue ile kafa kafaya verirler. Jules’un kendine zarar verme, cinsiyet disforisi ve annesinin madde kullanımı ile boğuşan karmaşık bir geçmişi vardır. Şu anda, Rue (aynı zamanda bağımlılıkla mücadele ediyor) uyuşturucu kullanımı hakkında ona yalan söylese bile, izleyicileri “Neden?” sorusuyla baş başa bırakıyor.

Sydney Sweeney Euphoria’daki Çıplak Sahneleri Hakkında Konuştu

Astrolog ve Postcolonial Astrology’nin yazarı Alice Sparkly Kat, Jules’un eylemlerinin onun net bir Terazi burcu olmasıyla ilişkili olduğunu söylüyor. Terazi ile sembolize edilen Terazi burcu, dengeli olmasıyla bilinir: barışı ararlar, çatışmalardan kaçınırlar ve kendi hayatlarını kolaylaştırmaya çalışırlar. Yeni yerlere kolayca uyum sağlarlar – tıpkı Jules’un şehre taşındığında yaptığı gibi. Ancak zodyağın diplomatı olmak, sadece olumlu duygulara sahip olmak demek değildir. Bir Terazi güneşi, diye ekliyor Sparkly Kat, “idealleştirilmiş bir benlikle ne zaman karşılaşmadığının farkındadır ve yaratıcılığa dönüşmesi gereken kıskançlık, pişmanlık ve hayal kırıklığı ile uğraşır.”

Jules’un kesinlikle Terazi olmasının birkaç nedeni daha var:

Jules’un Tarzı Tam Bir Terazi

Euphoria’nın tipik estetiği, aşırı dramatik bakışlar ve parıltılı kaşlar ile örneklenirken, Jules’da bunun vurgusu daha az gözüküyor. Örneğin Maddy (Alexa Demie) çokça parlak renkleri ve parıltılı taşları kullanan bir kızken Jules’un genellikle nasıl sadece parlak ve basit grafik çizgileri tercih ettiğini bir düşünün. “Terazi gibi görünüyor çünkü makyajı her zaman zevkli bir şekilde yapılıyor. Her zaman doğru miktarda parıltıya sahip, aşırıya kaçmıyor. Sparkly Kat, kıyafetlerinin her zaman renk açısından uyumlu olduğunu söylüyor ve Jules’un imzası olan A kesim eteklerinin “gerçekten Terazi” olduğunu ekliyor. Terazi Venüs tarafından yönetilir, aşk ve estetiğin gezegeni, bu yüzden genellikle stil için keskin bir göze sahiptirler, ancak bir yandan dengelemeye kaydıkları için görünüşleri daha yumuşak olur. Tıpkı Jules’unki gibi. (” Euphoria High’daki” bazı akranlarının aksine.)

Euphoria Dizisinin Güzellik Görünümlerinden İlham Alın

Terazi Burçları Adeta Birer Aynadır

Jules, genellikle klasik bir Terazi özelliği olan, etrafında bulunan insanları yansıtıyor. Sparkly Kat, “Terazi, kendinizi bir ayna gibi görmek ve içinde bulunduğunuz sosyal bağlama veya kim olduğunuza bağlı olarak nasıl değiştiğinizin farkında olmakla ilgilidir” diyor. Konuyla ilgili örnek olay: birinci sezon yedinci bölümde, “Depresyondayken İşemeye Çalışmanın Denemeleri ve Sıkıntıları”nda Jules, eski kasabasından bir arkadaşı olan TC’yi ziyaret eder. Orada, TC’nin oda arkadaşı Anna ile gece kulübüne gider ve ikisi sarhoşken derin bir sohbete girer. Anna’ya kadınlığında “seviye atlamak” için erkeklerle takıldığını söyler: “Erkekleri fethedebilirsem, kadınlığı da fethedebilirim ” diyor Jules.

Sparkly Kat bu değerlere “çok Venüsvari… çok Terazi” diyor. Jules’un kadınlık ve estetiğe yönelik Venüsvari iştahı, Terazi’nin bir ayna, bir denge bulma dürtüsüyle birleşiyor. Jules, çevresindeki insanları yansıtıyor ve kendisinde öne çıkarmak istediği unsurları ortaya çıkarmak için zıtlık arıyor.

Bir başka hiper-Terazi anı, Jules’un birinci sezonun başlarında sahte bir hesap olan “Tyler” ile çevrimiçi flört ettiği zamanlardı. Sparkly Kat’e göre, Tyler ile Jules arasındaki karşıtlık, Jules’un sadece kendisine ait olan kişiliğinin farkına varmasını sağladı. Terazi burçlarının en belirgin özellikleri dengedir ve Jules gibi bir Terazi, hem ayna hem de kontrast görevi gören insanlarla ilişki arayacaktır.

Jules Terazi Öfkesine Sahiptir

Jules üzüldüğünde, Terazi tarafı genellikle gecikmeli bir tepkiyle kendini gösterir. Sezon 1, Bölüm 4’te gerçek hayatta “Tyler” ile buluşmaya gittiğinde, Jules’u, Tyler yerine okulundan acımasız bir sporcu olan Nate karşılar. Nate (Jacob Elordi) Jules’a, babası ile seks yaptığının öğrenmesi üzerine ona oldukça kızgındır ve ona “Tyler”a gönderdiği çıplak fotoğraflarla şantaj yapar ve söylediği her şeyi yapmazsa polise gidip onu çocuk pornografisinden ihbar etmekle tehdit eder. Jules gerçekten incinir. Tyler’a aşık olmuştu ancak Nate’e karşı kendini savunur; üzüntüsünü Nate gidene kadar saklar.

Bölümün ilerleyen kısımlarında, Nate kız arkadaşı Maddy’ye saldırdığı için tutuklandıktan sonra, Jules’a aynı fotoğraflar ile şantaj yapmaya devam eder ve polise yalan söylemeye zorlar.  Sparkly Kat, bunu Jules’un hava grubuna ait olan Terazi soğukkanlılığının bir örneği olarak gösteriyor: “Söylediklerini dinliyor ve sonra bisikletinin üzerinde duruyor. Bir ateş burcu olsaydı, çıldırırdı. Ama hayır, ona kızmıyor. Terazilere olan şey, o anda tepki göstermemeleri ve yapabileceklerini hissettiklerinde biraz sonra tepki vermeleridir.”  Jules çıldırırken paniği daha sonra ortaya çıkıyor, altıncı bölümde sarhoş olduğunda: korkmuş bir şekilde, havuzda, Romeo ve Juliet’ten mısralar okumaya başlıyor. Sparkly Kat, yine Venüs’ün güzellik ve estetik takıntısına atıfta bulunarak, “Gerçekten romantik görünüyor” diyor.

Terazi burçları tamamen dengeyi, güzelliği ve soğukkanlı olmayı temsil eder. – Euphoria evreninde yaşamak bunu oldukça zorlaştırsa bile. Özenli kıyafetlerinden, soğukkanlılığından ve partnerlerindeki zıtlık arayışına kadar Jules klasik bir Terazi.

İlgili Konular
  • slider

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir