Dövme Yasağı Kurallarını Yıkan 7 Kraliyet Üyesi

dovme-yasagi-kurallarini-yikan-7-kraliyet-uyesi

Kraliyet ailesi denince aklımıza ne giyecekleri, nasıl davranacakları ve bazı özel günlerde takılması gereken aksesuarlar dahil her türlü kurala tabi bir aile geliyor. Dövmeler hakkındaki kısıtlamalar ise sanıldığından biraz daha az tabu.

Geleneklere bu kadar bağlı ailelerin dövme söz konusu olduğunda oldukça rahat olması garip görünüyor, ancak birkaç üyenin dövme resimlerinin ortaya çıkışı, onların sandığımızdan biraz daha modern olabileceklerini ima ediyor.

Şu anda dövmeleri tespit edilen yalnızca iki İngiliz kraliyet üyesi varken, geri kalan beşi Avrupa ülkelerinden geliyor. Ancak, soylular söz konusu olduğunda dövmeler, 1862 yılına kadar uzanan bir geçmişe sahip. Onların bu tarihi, Prens Albert Edward’ın kraliyet turunda Kudüs’ü ziyaret edişi ve Razzouk dövme salonuna uğrayıp onuruna beş haç ve üç taç dövmesi yaptırmasıyla başlamış. 20 yıl sonra Kraliçe Elizabeth’in dedesi, Kral 5. George Japonya’ya yaptığı bir seyahatte ejderha ve kaplan dövmesi yaptırmıştır.

Yaptırdıkları dövmeler ile dövme yasağı kurallarını yıkan Kraliyet Üyelerini merak ettiniz mi? İşte dövme tabusunu bozmuş 7 üye…

Prenses Eugenie

Prenses Eugenie

York Dükü ve Düşesi’nin kızı Prenses Eugenie, kulak arkası dövmesini Kraliçe’nin Platin jübilesinde dünyaya gösterdi. Yerinden ötürü yakından bakmak zor olsa da, dövmenin küçük bir daire gibi göründüğünü söyleyebiliriz. Bu küçük daire, bazı duyumlara göre büyükannesi Kraliçe Elizabeth’e ithafen yapılmış. Belki de daireler sonsuzluğu simgeliyordur ve bu dövmeyi Kraliçe’nin uzun süredir hüküm sürmesini kutladığı gün göstermek istemiştir. Dövme hakkında birbirinden farklı iddialar ortaya konsa da Prenses Eugenie, iddialar karşısında sessizliğini koruyor.

Leydi Amelia Windsor

Leydi Amelia Windsor

Genç kraliyet üyesi, özellikle dövme söz konusu olduğunda, kişisel stilini sergilemekten kesinlikle korkmuyor. Model olarak çalışan, üniversitede okuyan ve tartışılmaz bir ‘it-girl’ olan Amelia, çevresel ve sosyal konulara duyarlı bir birey. Sırtındaki büyük kaplan dövmesi bu yönüyle açıklanabilir.

Kaplanın yanı sıra bir göğüs kafesi dövmesi ve sağ ön kolunda erkek ve kız kardeşini temsil ettiği söylenen üç ayı yavrusu var.

Kraliçe Elizabeth’in dük kuzenlerinden biri olan Leydi Amelia, çekirdek kraliyet ailesinden değil, bu da onun için kraliyet kurallarını daha kolay bükebilmek anlamına geliyor.

İsveç Prensesi Sofia

İsveç Prensesi Sofia

Hareketli bir gençlik geçirmesiye bilinen Prenses Sofia’nın birkaç dövmesi var. Bunlardan biri 2015’te Prens Carl Gustav’la düğünü için tam ekrandaydı. Kelebek göğüs kafesi dövmesi ve küçük ayak bileğindeki dövme gizlenmiş olsa da, nikahları sırasında boynunun dibindeki güneş ışığı dövmesi açıkça görülüyordu.

Daha önce de kolunda küçük bir motif olduğu söyleniyor, ancak şimdi görünmüyor, bu da onu sildirmiş olabileceğini düşündürüyor.

Monaco Prensesi Stéphanie 

Monaco Prensesi Stéphanie 

Amerikalı oyuncu Grace Kelly ve Monako Prensi Rainier III’ün en küçük kızı olan Prenses Stéphanie, büyürken annesi tarafından ‘wild child’ olarak anlatılırdı. Trajik bir şekilde, Stéphanie annesini kendisinin de olduğu bir araba kazasında kaybetti. Bu durumdan sonra hayat onun için yepyeni bir anlam kazandı, bu da onun birkaç dövme için iğnenin altına girmesine neden olmuş olabilir.

Stéphanie’nin bileğini saran çiçek tasarımı, omurgasında bir ejderha ve ayağında iki zıplayan yunus var.

Bir röportajda “Hayata sahip olduğum için ne kadar şanslı olduğumu anladım” diye itiraf etti. “Kollarımı geleceğe açtım ve kendi kendime ‘Bu yarın bitebilir’ dedim. Kimse beni veya davranışlarımı gerçekten anlamaya çalışmadı, bu da hayattan tam anlamıyla zevk alma kararımı yansıttı.”

Pauline Ducruet

Pauline Ducruet

Pauline, Monako Prensesi Stéphanie’nin kızı ve Moneco tahtında 14. sırada. Annesi gibi, o da dövme sevgisi taşıyor. Kolunda, yakın bir yerde el yazısıyla yazılmış argo bir kelime olan papatya dövmesi var.

Charlotte Casiraghi

Charlotte Casiraghi

Charlotte, Monaco Prensesi Caroline’in kızı ve taht için 11. sırada. Yine, çekirdek aileye göreli mesafesi göz önüne alındığında, muhtemelen kraliyet kurallarını esnetmesine izin veriliyor. Charlotte’in ise karnında bir takımyıldızı dövmesi var.

Danimarka Prensi Frederick

Danimarka Prensi Frederick

Prens Frederick’in bilinen birkaç dövmesi var. Bunlardan en ünlüsü, tartışmasız,çoğunlukla deniz tatillerindeyken görüntülenmiş olan bacağındaki köpekbalığı dövmesidir. Ayrıca kolunda ‘pingu’ anlamına gelen bir dövmesi var ve her iki mürekkep tasarımının da atalarının Danimarka Donanması’nda görev yaptığı zamanı temsil ettiği söyleniyor.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir