Doğru Parfümü Bulmak İçin İpuçları

dogru-parfumu-bulmak-icin-ipuclari

Tıpkı kahvenizi nasıl içtiğiniz gibi parfüm seçimleriniz de tamamen size özeldir. Peki, tüm kadınlar için geçerli bir “mükemmel” parfüm var mıdır? Muhtemelen hayır. Sizin için kusursuz koku, başka biri için kabus olabilir. Bizce parfümlerin en eğlenceli ve merak uyandıran yanı da bu!

İster daha 17’nizde sizin için doğru kokuyu bulmuş olun, ister hala sizi yansıtan doğru parfümü arıyor olun, her koşulda önemli olan doğru kokuyu seçmenin ipuçlarını bu yazımızda okuyabilirsiniz.

Eğer parfüm dünyasında yeniyseniz tüm bu koku terimleri sizi bunaltmış olabilir. O yüzden başta kısa bir açıklama geçelim.

Gündüzden Geceye Baştan Çıkarıcı 7 Parfüm

Notalar

Her parfümün notaları vardır. Bu notaları katman katman sıralayabiliriz. Bazı kokular ilk sıktığımızda yayılır ve hızla buharlaşır, bazıları üst kokuyu korumaya çalışan ara kokulardır, kalanların ise kalıcılığı daha yüksektir ve diğer kokulara eşlik ederler.

Son (Dry Down)

Parfümün üst ve orta notalarının uçması ve geriye alt notaların kalmasından sonraki aşamadır.

Silaj (Sillage)

Bir parfümden kalan koku izidir.

Accord

İki farklı kokunun yeni bir koku yaratmak için kullanılmasına verilen addır.

Sezonun En İyi Kadın Parfümleri

Parfüm seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Öncelikle en sevdiğiniz veya ilginizi çeken kokulara göz atabilirsiniz. Kokladığınızda anlayacaksınız. Toz çiçekler ve gevrek turunçgiller gibi “kadınsı” notalar sizin kokunuz olabilir veya deri, tütün veya tütsü gibi “erkeksi eğilimli” notalara karşı bir tutkunuz olabilir. Cinsiyet temelli bu sınıflandırmanın aslında hiçbir önemi yok. Önemli olan stilinize ve teninize yakışan kokuyu bulmak.

Kaliteli bir parfümü oluşturan şey aslında kalıcılığı ve kullanılan malzemelerin iyiliğiyle alakalı. Siz yine de ek olarak tüm içeriği inceleyebilir, markanın sürdürülebilirliğine ve alerjen maddelere bakabilirsiniz. 

Kendinizi en iyi hissettiğiniz kokuyu bulmak zor olabilir ama kesinlikle denemenize ve çabanıza değer. Çoğu marka deneme boyutu şişe avantajı da sunduğu için büyük boy almadan önce kokuyu teninizde deneyimleme şansı bulabilirsiniz. Hatta bazı markalar size bazı testler yapıp kokunuzu bulmanıza da yardımcı olabilir. Kendi kokunuzu bulduğunuz zaman, bu çabaların hepsini unutacağınıza emin olabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir