DOĞAYA YAKIN YAŞAMAK ÖMRÜ UZATIYOR

dogaya-yakin-yasamak-omru-uzatiyor
niehs.

nih.gov/15-10363/” target=”_blank”>Environmental Health Perspectives’in yaptığı araştırmaya göre bitkilerin etrafında yaşayan kadınların daha uzun yaşadığı ortaya çıktı. Harvard T.H. Halk Sağlığı Chan Okulu, Brigham ve Kadın Hastanesinin 2000’den 2008’e kadar sürdürdüğü araştırmada 108,630 kadının verisi kullanıldı. Evlerine yakın bitki yoğunluğu ölçülerek kadınların yaşam uzunluğu dikkate alındı. 

Yeşillik alanı daha fazla alanlarda yaşayan kadınların ölüm riskinin yeşil alanı en az alanlarda yaşayan kadınlara göre %12 az olduğu tespit edildi. Doğaya yakın yaşayan kadınlarda solunum sebepli ölümcül hastalıkların %34 ve kanserin %13 daha az olduğu görüldü. 

Doğanın içinde yaşayan kadınlar hava kirliliği, aşırı sıcak ve çevre kirliliği gibi sorunlara daha uzaklar. Araştırmacılara göre yeşillik alanlar insanların fiziksel ve sosyal aktivitelerini teşvik ediyor bu sebeple stres oranları daha düşük oluyor. Ağaçlar arasında yaşamak depreston oranlarını düşürmesinin yanı sıra zihinsel sağlığı da artırıyor. “Yeşillik alana maruz kalma oranları ve düşük mortalite oranları arasında böyle güçlü bir bağ olmasına şaşırdık,” diyen Harvard Chan School araştırmacısı Peter James, doğanın zihinsel sağlığa bu kadar fazla etkisinin olmasından çok etkilenmiş. 

Bu araştırma doğanın faydalarının sınırsız olduğuna bir kanıt, hem bedensel hem zihinsel sağlık için ağaçların arasında yaşamamız şart oldu!.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir