Dayanıklı Saçlara Sahip Olmak İçin Doğru Bilinen Yanlışlar

dayanikli-saclara-sahip-olmak-icin-dogru-bilinen-yanlislar

Bilgilerinizi Tazeleme Zaman?

Dayanıklı saçlara sahip olmak için gerçek bilgilere ve doğru bildiğimizi sandığımız yanlışlara değiniyoruz.

SANILAN: Saçınızda ipeksi bir görünüme ulaşmak için günde yüz kere taramanız gerekir.

Saçınız sürekli taramak çok da doğru bir davranış değil. Cambridge Üniversitesi’nden Doktor Tim Moore; “Saçlar, hassas yapılardır ve sadece gerek gördüğünüzde saçınızı taramalısınız” diyor ve devam ediyor; “Fazla taramak, saç köklerinize ve derinize zarar verir.” Doğru tarama için tarak değil, saç fırçası kullanabilirsiniz. Fırçalar daha nazik ve büyük olduğu için saçı yumuşatır.

GERÇEK: Saçları ıslakken taramamalıyız.

Duştan yeni mi çıktınız? Fırçanızı bir kenara kaldırın. “Saçınızı ıslakken taramak anlık kırıllmalara neden olabilir” diyor Dr. Moore ve ekliyor; “Duştan çıktıktan sonra ıslaklığı gidene kadar bekleyin. Ardından saçınızı tarayarak zararı en aza indirebilirsiniz.”

GERÇEK: Saçlarınızı her gün yıkamak zarar verir.

Bunun nedeni, saçın ıslakken güçsüz olmasından kaynaklanıyor. “Saçın ıslak kalma süresini azaltmak ve havlu yoluyla kurulamak kırılmaları azaltacaktır” diyor Dr. Moore ve devam ediyor; “Yıkamak, aynı zamanda saçınızı korumaya yardımcı doğal yaşların da yok olmasına neden olur.” Bu kuralın tek istisnası ise, günlük saç yıkamasına ihtiyaç duyulan çok ince ve yaşlı saç tipleri olarak açıklıyor. Diğer bütün saç tipleri için, saçlarınızı gün aşırı yıkamak en iyisi.

SANILAN: Saçlarınızı açarak uyumalısınız.

Dr. Moore, “Uyumadan önce saçlarınızı toplamaktan çekinmeyin” diyor ve ekliyor; “Saçınızı toplayarak uyumak, kırılmalara karşı olan dayanıklılığı arttırır.” Saçınızı halat gibi düşünün. Halatın iplerini tek tek incelediğinizde zayıf olduğunu fark edersiniz. Ancak bir araya geldiklerinde, bir gemiyi iskeleye bağlama gücüne sahiptir. İşte saçlar da aynı böyledir.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir