• 30 Kasım 2021
  • 59 görüntüleme
  • 3 dakikada okunabilir
  • Kübra Elmalı

2021 yılında hangi kelimeler sizin için diğerlerinden daha ön plandaydı? Konu başlıklarınızı oluşturan kelimelerin arasında bu listeden de birkaçının olduğuna eminiz! Basılı ve çevrimiçi sözlük hizmeti Collins Dictionary, 2021’e damga vuran kelimeleri açıkladı. İşte 2021’in Top 10 listesinde bulunan kelimeler ve anlamları!

NFT (non-fungible token)

Collins Dictionary, 2021’in kelimesini NFT olarak açıklıyor. Geçtiğimiz mart ayında şarkıcı Grimes’ın dijital sanat koleksiyonunu yarım saat içerisinde 6 milyon dolara sattığını hatırlayacaksınız. Üstelik bu tarz başarılar sağlayan tek kişi o da değil! Tüm dünyada NFT yükselen bir ivme kazanarak daha da popüler hale geliyor. Collins Dictionary NFT’yi “sanat eseri veya koleksiyon gibi bir üretimin ve varlığın sahipliğini kaydetmek için kullanılan, blok zincirinde kayıtlı benzersiz bir dijital sertifika” olarak tanımlıyor.

Konuya dair daha fazla bilgi almak için >>> “Ayrıntılı NFT Dosyası: NFT Nedir? NFT Nasıl Alınır?

Climate anxiety

Eko-anksiyete, iklim kaygısı gibi tamlamalarla ülkemizde de sık sık duymaya ve yaşamaya başladığımız bu durum, adından da anlaşıldığı üzere “iklim değişikliği ile ilgili endişelerin neden olduğu sıkıntı hali” olarak tanımlanıyor.

Duruma dair tavsiyeler için >>> “İklim Değişikliği Anksiyetesi Yaşayanlar İçin Öneriler

Double-vaxxed

COVID-19 pandemisinin hayatımıza kattığı bir tanım! Koronavirüs için bulunan aşı çözümü özellikle iki aşı uygulamasıyla koruyuculuğunu artırıyor. Ülkeler de gerek seyahat gerekse sosyal yaşantıdaki etkinliklere katılımda bu detaya önem veriyor. “Bir hastalığa karşı iki kez aşılanmış” anlamına gelen kelimeyi kısaca “çift aşılı” olarak çevirmek mümkün.

Geçtiğimiz ay Oxford Dictionary de yılın kelimesini “vax” olarak duyurmuştu.

Metaverse

Sözlüğün “İnternetin üç boyutlu sanal ortamları içeren bir versiyonu” olarak tanımladığı metaverse kelimesi, özellikle Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in şirketinin ismini Meta olarak değiştirmesi ile büyük bir gündem yarattı. Aslında metaverse terimi ilk kez yazar Neal Stephenson‘ın 1992 yılında yayımladığı bilim kurgu romanı Snow Crash‘de geçiyor.

Moda sektöründeki yeri için >>> Moda Dünyasında Metaverse Çağı: Ünlü Markaların NFT Projeleri

Pingdemic

Bu kelime ise daha lokal bir kullanıma sahip. Ülkemizde kullanılan HES (Hayat Eve Sığar) uygulamasının İngiliz hükümeti tarafından kullanılan bir çeşidi olarak özetleyebiliriz.

Cheugy 

Daha çok Z kuşağının sokak dilinde kullandığı bu kelime ise modası geçmiş şeyleri tanımlamak için kullanılıyor. Sözlük, bu sıfatı “artık havalı veya moda kabul edilmeyen şeyler” olarak tanımlıyor.

Crypto

Kripto paraların pandemi süreci boyunca pek çok kişinin hayatında önemli bir konuma ulaştığını göz ardı edemeyiz. “Açık kaynaklı yazılım kullanılarak oluşturulan, düzenlenen ve değiş tokuş edilen; genellikle çevrimiçi satın almalar için kullanılan ve merkezi olmayan bir dijital değişim aracı” tanımlamasının karşılığı olan crypto yani kripto 2021’in öne çıkan teknoloji tabanlı kelimesi oluyor.

Hybrid working 

Pandemi süreci, hizmet ve sağlık sektöründe çalışanlar haricinde pek çok kişi için home office düzeni de beraberinde getirdi. Ancak aşılanmaların ve önlemlerin artmasıyla yeni bir iş modeli devreye girdi: Hibrit çalışma düzeni. Haftanın bazı günleri evde, bazı günleri ise ofiste çalışılacak şekilde devreye sokulan bu düzeni sözlük “ev ve ofis gibi farklı çalışma ortamları arasında geçiş yapma uygulaması” olarak açıklıyor.

Neopronoun

Yakın zamanda türetilmiş bir zamir, özellikle cinsiyet ayrımlarından kaçınmak için tasarlanan zamir” olarak tanımlanan neopronoun’lara örnek olarak Instagram profil kısmında she/her, he/him, he/she gibi yeni zamirler kullanan hesapları söyleyebiliriz.

Regencycore

Netflix’in sevilen dizisi Bridgerton’ın dünyaya yeni bir kelime kazandıracağına kim inanırdı ki? Kelime, “Regency döneminde (1811–20) yüksek sosyetede giyilen kıyafetlerden ilham alan bir elbise tarzı.” olarak tanımlanıyor.

İlgili Konular
  • carousel

Kübra Elmalı

Tam bir yabancı dizi tutkunu olan Kübra, bunun yanında filmleri de kaçırmıyor. Favori aksesuarları ise broşlar ve fularlar. Ayrıca yeni mekanlar keşfetmeyi ve floral desenleri de çok seviyor.

Önceki Yazı

Sonraki Yazı

Bunlar da hoşunuza gidebilir