CİNSELLİĞE DAİR BİLMEDİKLERİNİZ

cinsellige-dair-bilmedikleriniz

Cinsel ilişkinin faydaları nelerdir?

Günlük yaşamın kaosu sürekli strese neden olurken cinsel ilişki oksitosin ve endorfin hormonu salgıladığı için, stresin vücutta neden olduğu etkileri yok eder. Ki bu hormon da en çok, seks sırasında salgılanır. Ayrıca beynin zevk merkezini harekete geçirir, depresyon, stres, sinir gibi hislerden uzak kalmanızı sağlar. Yani hem ruhsal, hem bedensel faydaları var diyebiliriz.

Cinsel ilişki aslında, kilo vermeye de yardımcı; 30 dk’nin 250 kalori yaktığı uzmanlarca söylenenler arasında. Kalp damar sağlığını artırarak felç riskini düşürdüğü, ağrı kesici etki yaptığı ve salgıladığı endorfinle hissedilen ağrıları azalttığı da bilimsel bir gerçek.

Kısacası düzenli cinsel aktiviteler bağışıklık sistemine de iyi geliyor ve seks esnasında böbreküstü bezlerince salgılanan DHEA hormonu, cinselliğe arzunuzu artırmaya, yaşlanmayı geciktirme, kemikleri güçlendirme, özgüven güçlendirme konusunda çok etkili.

Tabii cinsel ilişkinin faydaları burada biter sandıysanız, yanıldınız: Zira, küçük tansiyonu dengeliyor ve egzersiz yerine geçtiği için güç, denge ve elastikiyet sağlıyor. Ayrıca seks, daha iyi bir uyku anlamına geliyor. Hatta uyku kalitesini artırdığı için çoğunlukla erkeklerin hemen uykuya dalması diye bir durum bile var. E uyku kaliteli olduğunda da kilo alıp verme ve kan basıncı durumlarınız dengeleniyor.

Orgazm nedir?

Önsevişme esnasında partnerinizin görünümü, dokunuşu vesaire nedeniyle seksüel uyarılar sonrası beyinle vücudun ortak hareket etmesiyle meydana gelen ve mutluluk hormonu salgılatan bir durum. Hatta bir refleks. Amacıysa vücudun haz duymasını sağlamak.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir