Cassis Veya Frenk Üzümü: Kullanımı, Besinleri Ve Özellikleri

cassis-veya-frenk-uzumu:-kullanimi,-besinleri-ve-ozellikleri

Frenk üzümü çok ilginç sağlık yararları olan bir meyvedir. Başlıca özellikleri nelerdir? Bu makalede onlar hakkında her şeyi öğrenin!

Bilimsel adı Ribes nigrum olan frenk üzümü, Asya ve Avrupa’ya özgü bir çalının meyvesidir. Siyah sarsaparilla olarak da bilinir. Frenk üzümü ve kırmızı kuş üzümü ile aynı aileye aittir, ancak çiğ tüketimi diğer çeşitlere göre daha seyrektir.

Pürüzsüz ve koyu tenli küçük meyvelerin oluşturduğu salkımlarda yetişir. Tadı asidik ve büzücüdür. Bu meyvelerin güçlü ve hoş olmayan bir tada sahip oldukları söylenebilir, ancak olgunlaştıkça belirli bir tatlılık kazanırlar. Her neyse, birkaç olumlu sağlık etkisine sahiptirler.

17. yüzyılda, tıbbi faydalarının övüldüğü “Siyah frenk üzümünün takdire şayan özellikleri” adlı bir belge yayınlandı. O zamandan beri, bu meyveler, yaşlanma ile ilişkili inflamatuar cilt hastalıklarına karşı bir müttefik olarak biliniyor.

Onlar hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Okumaya devam etmek!

Frenk üzümü meyvelerinin besin değeri

Frenk üzümü kalorisi düşüktür, bu da onu zayıflama diyetleri veya kilo bakımı için ideal kılar. Bu meyve, bağırsak geçişini iyileştiren bir besin olan iyi miktarda lif sağlar. Aynı zamanda yüksek C vitamini içeriği ile öne çıkıyor.

Mühendis Anibal Caminti, Kuş Üzümü Yetiştiriciliği adlı kitabında her 100 gram kuş üzümünün aşağıdakileri sağladığını belirtiyor:

 • Su : 89 miligram.
 • Kalori : 54
 • Protein : 1.70 miligram.
 • Karbonhidratlar : 13 miligram.
 • Ham lif : 4.0 miligram.
 • A vitamini : 6 miligram.
 • Tiamin, B1 : 4 miligram
 • Riboflavin, B2 : 3 miligram
 • Niasin : 2 miligram
 • C vitamini : 444 miligram
 • Kalsiyum : 7.5 miligram
 • Fosfor : 5 miligram
 • Demir : 11 miligram

Siyah frenk üzümü ayrıca sağlık ve canlılık üzerinde olumlu etkisi olan antioksidanlar açısından da bol miktarda bulunur. En öne çıkanlar şunlardır:

 • Proantosiyanidinler : Bu bileşikler, frenk üzümü meyvelerine kırmızı, beyaz veya siyah renk veren antosiyaninlerin öncüleridir. En yaygın olanları delphinidin ve siyanidindir.
 • C vitamini bu küçük meyvenin 100 gramında 444 miligramda bulunur. C vitamini, serbest radikalleri ve bağışıklık sistemi fonksiyonlarını nötralize eden güçlü bir antioksidandır.
 • Flavonoidler : Bu meyveler ayrıca quercetin, myricetin ve kaempferol gibi flavonoid türevleri içerir.

Siyah frenk üzümü, vitamin, mineral, lif ve antioksidan bileşik konsantrasyonları ile dikkat çekmektedir.

Frenk üzümü meyvelerinin olası faydaları

The Journal of Food Science’da bildirilen bir incelemenin ortaya koyduğu gibi, frenk üzümü antioksidan, antimikrobiyal ve antienflamatuar etkileri olan ilginç bir fitokimyasal kaynaktır. Bu nedenle, faydalarının çoğu bu etkilerle ilgilidir.

Hadi daha yakından bakalım.

1. Frenk üzümü böbrek sağlığınız için iyidir

Siyah kuş üzümü içindeki antioksidanların ve antienflamatuarların varlığı, kronik böbrek hastalığını önleyebilir. Bir göre Avrupa Klinik Beslenme Dergisi’nde yayımlandığı , bu meyvenin özü böbrek taşı oluşumunu engellemek için yardımcı olur. Boşaltım sistemini enfeksiyonlardan ve iltihaplanmalardan korur.

Aynı belgede uzmanlar, mevcut özüt, meyve suyu ve çayın idrarın pH’ını artırdığını ve bunun da onu daha alkali hale getirdiğini açıklıyor. Bu arada, fazla biriktiğinde oksalik asit ve sitrik asitin ortadan kaldırılmasını uyarır.

2. Enflamasyonu azaltmaya ve önlemeye yardımcı olurlar

Frenk üzümü gibi iltihap önleyici gıdaların tüketimi iltihaplı hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Bunlardan bazıları karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, kalp hastalığı ve nörodejeneratif hastalıklardır ( Alzheimer ve bunama gibi).

Nutrients dergisinde, siyah kuş üzümünde bulunan antosiyaninlere atıfta bulunurlar. Bu çalışma, frenk üzümü özlerinin laboratuvar hayvanlarının bağışıklık sistemindeki proinflamatuar bileşenlerin aktivitesini baskılayabildiğini belirledi.

Öte yandan, frenk üzümü tohumu omega-6 yağ asitleri, gama-linolenik asit veya GLA sağlar. Başka bir araştırmaya göre, bu meyve vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir. Böylece siyah frenk üzümünde bulunan hem antosiyaninler hem de GLA eklem ve kaslardaki ağrı ve iltihabı azaltabilir.

3. Blackcurrent meyveleri bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur

C vitamini ve antosiyaninler bağışıklık sistemini güçlendirebilir. Ek olarak, sıçanlarda yapılan bir doktora tezi çalışması, gama-linolenik asidin immünomodülatör bir etkiye sahip olabileceğini buldu.

Öte yandan, siyah frenk üzümü tohumu yağı ile takviye edilmiş bir grup sağlıklı yaşlı erişkinde, yağ asidi GLA’nın varlığına atfedilebilen orta derecede bir bağışıklık güçlendirici etki bulundu.

4. Sindiriminize yardımcı olurlar

Hayvan çalışmaları, frenk üzümü ekstraktının gastrointestinal sistem üzerinde antispazmodik bir etkiye sahip olabileceğini buldu. Bu niteliklerin flavonoid içeriğiyle ilgili olması mümkündür. Bu, onu bir sindirim gıdası olarak ilan etmek için bir sebep bile olabilir.

Diğer araştırmalar da siyah frenk üzümünün antispazmodik etkisine dikkat çekti. Meyve ve yapraklarda bulunan flavonoidlerin varlığı mide ve bağırsaklardaki spazmları engeller. Sıkılaştırıcı etkisi, ishal durumlarında yardımcı olur.

5. Frenk üzümü meyveleri görsel sağlığı destekler

Journal of Ocular Pharmacology and Therapeutics’te yayınlanan araştırma, düzenli olarak siyah kuş üzümü tüketiminin görme kaybını veya glokom ile ilişkili semptomları önlemeye yardımcı olabileceğini buldu.

Çalışma, antosiyaninlerin optik sinirlerde ve gözlerde kan akışını artırdığını vurguluyor. Ayrıca diyabetik retinopatiyi ve retinal veni ve retinal arter tıkanıklığını iyileştirebilirler.

6. Tip 2 diyabetin kontrolüne yardımcı olurlar

Araştırma, siyanidin, delphinidin ve peonidin gibi siyah kuş üzümünde bulunan farklı antosiyaninlerin Tip 2 diyabetli kişilerde insülin duyarlılığını iyileştirebileceği sonucuna varmıştır.

Öte yandan, Nutrients dergisi, antosiyaninlerin karbonhidratları parçalayan enzimlerin aktivitesini engelleyebileceğini belirtiyor. Bu sayede glikoz kaynağı olan karbonhidratların sindirimi yavaşlatılır ve kan şekeri seviyelerinde beklenmedik yükselmeler önlenir.

7. İyi kalp sağlığını teşvik ederler

Frenk üzümü tüketimi de kalp sağlığına iyi gelmektedir. Antosiyaninlerin kan kolesterol kontrolü üzerindeki etkisi üzerine yapılan araştırmalar , bu pigmentten zengin diyetlerin toplam kolesterol seviyelerini ve “kötü” veya LDL kolesterolü düşürdüğünü ortaya koydu. Aynı zamanda, “iyi” veya HDL kolesterolde bir artış ile ilişkilendirildi.

Başka bir çalışmada, saf frenk üzümü suyu antioksidan bir içecek olarak analiz edildi. Bu çalışma, bir hafta boyunca içmenin vücut yağ oksidasyonunu önlemeye yardımcı olduğunu buldu.

Buna karşılık, Journal of Nutrition siyah frenk üzümü tozunun kalp kan akışını arttırdığı ve genel periferik direnci azalttığı bildirildi.

8. Cilt sağlığını destekler

Bir grup cilt sağlığı uzmanı, frenk üzümünden elde edilen bir polisakkaritin anti-inflamatuar etkilere sahip olduğunu buldu. Bu, bağışıklık sisteminde proinflamatuar bileşiklerin üretiminin kontrol edilmesini sağlar.

Buna karşılık, bu meyvenin tohumundaki yağ asitleri, ciltteki inflamatuar aracıların baskılanmasına katkıda bulunur. Bu nedenle American Journal of Clinical Nutrition dergisi, cildin bakımı ve beslenmesi için frenk üzümü tohumu yağının sürülmesini önermektedir.

9. Nörodejeneratif hastalıkların önlenmesinde faydalıdırlar.

Siyah frenk üzümünün bir antioksidan olarak potansiyeli çeşitli çalışmalarda rapor edilmiştir ve vücutta lipid peroksidasyonunun %65 inhibisyonu rapor edilmiştir. Laboratuvar hayvanlarında kuş üzümünün merkezi sinir sistemi üzerindeki koruyucu rolü bile gözlemlendi.

Siyah kuş üzümü, nöroinflamasyonu azaltmaya, hafızayı, öğrenmeyi ve bilişsel yetenekleri geliştirmeye katkıda bulunuyor gibi görünüyor. Ayrıca serbest radikallerin etkisini engelledikleri için Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara karşı koruyucu görevi görürler.

Sağlıklı ve çeşitli bir diyet çerçevesinde frenk üzümü tüketimi kronik hastalıkların önlenmesine katkıda bulunabilir.

Frenk üzümü meyveleri nerede bulunur ve nasıl tüketilir?

Bu meyve süpermarketlerde ve manavlarda bulunabilir. Ayrıca yağlar, şuruplar, smoothie’ler, pudingler, likörler, tabletler, kapsüller ve toz gibi başka formlarda da bulunurlar.

Ayrıca belirli ürünlerde bulunurlar. Örneğin, asidik ve büzücü tadı nedeniyle, genellikle aşağıdakilerde kullanılırlar:

 • Reçeller
 • salata sosu
 • jöleler
 • yani krem
 • yoğurt
 • salatalar
 • Frenk üzümü kreması (Fransa’da takdir edilen bir tarif)

Bu meyve, yüksek pektin benzeri lif içeriğine ve özellikle baharatlı tatlılık gerektiren belirli tarifleri geliştirmek için iyi bir seçim olmasını sağlayan diğer özelliklere sahiptir.

Şifalı otlar kitabına göre önerilen bazı dozlar şu şekildedir:

 • Günde bir bardak frenk üzümü suyu
 • Günde 5 ila 10 mililitre frenk üzümü şurubu
 • Günde yaklaşık dört kapsül 250 miligram, günde iki kez
 • 1 ila 2 çay kaşığı yaprak, günde üç ila dört kez

Frenk üzümü, en yüksek besin konsantrasyonuna sahip meyvelerden biridir. Antioksidan, C vitamini ve yağ asidi içeriği sağlık yararlarını artırır. Buna ek olarak, reçeller, yoğurtlar, dondurma, meyve suları vb. gibi farklı tüketim biçimlerine sahip olduğundan gastronomi alanında çok yönlüdür.

Peki ne bekliyorsun? Bir şans ver! İlginizi çekebilir …

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir