Bir Neslin Yaratıcı Zihni: Virgil Abloh

bir-neslin-yaratici-zihni:-virgil-abloh

Off-White™’ın kurucusu ve Louis Vuitton Men’in sanat yönetmeni Virgil Abloh, kanserle iki yıllık bir mücadelenin ardından 41 yaşında hayata gözlerini yumdu. Merhum tasarımcının anısına, kariyerine ve geçmişine göz atıyoruz.

Abloh yaşamı boyunca moda, ayakkabı, sanat ve tasarım kategorilerinde sınırları zorlayan çalışmalar yaptı. Fendi’de yaptığı stajdan Louis Vuitton’un ilk siyahi kreatif direktörü olmasına kadar Virgil Abloh’un sokak giyimi, lüks moda ve çok daha fazlasında yaptığı devrimler burada.

Moda

Been Trill

Matthew Williams, Heron Preston, Justin Saunders ve YWP ile birlikte çalışan Abloh, daha sonra bir sokak giyim markasına dönüşen bir “sanat kolektifi ve DJ ekibi” olan BEEN TRILL’i yarattı. Grup, baskılı tişörtler ve cap şapkalar da dahil olmak üzere ürünleri piyasaya sürerken Tumblr’da büyük bir takipçi kitlesi kazandı. Daha sonra marka 2015 yılında PacSun’a satıldı.

Pyrex Vision

Abloh, ilk markası olan PYREX VISION’ı 2012’de piyasaya sürdü. New York merkezli marka altında “PYREX” ve Michael Jordan’ı temsil eden 23 numara baskılı flanel gömlekler, kapüşonlular, basketbol şortları üretti. Abloh, Off-White™ markasını kurduktan yaklaşık bir yıl sonra PYREX VISION’ı kapattı.

  • Kanye West “PYREX VISION” kapüşonlusuyla

Off-White™

Off-White™’ın 2013’te piyasaya sürülmesiyle Abloh, sokak giyimi ile lüks moda arasındaki boşluğu doldurarak adeta devrim yarattı. Marka erkek giyim ile yola çıktı, ardından 2014 yılında lansmanını yaptığı kadın giyim kategorisini de ekledi. Tasarımcı, imzası olan tırnak işaretleri, fermuarlar, “the Industrial Belt”, ok logosu, Binder Clips ve çok daha fazlasıyla 2010’ları salladı. Abloh’un Off-White™ altında yarattığı diğer dikkat çekici tasarımlar arasında Jitney Bag, Flap Bag ve en son olarak Burrow Bag yer alıyor.

Uzun yıllar boyunca en iyi markalar arasında anılan Off-White™ New Guards Group’u aldıktan sonra 2019’da Farfetch’in bir parçası oldu. Temmuz 2021’de LVMH, Off-White™’da %60, Abloh’un ise %40 hisseye sahip olacağını duyuruldu.

Louis Vuitton

2018’de Abloh, Louis Vuitton’un erkek sanat yönetmeni olarak Kim Jones’un yerini alarak Fransız moda evini yöneten ilk siyahi tasarımcı olarak tarih yazarken sokak giyiminin yüksek moda üzerindeki etkisini kanıtladı. Bu hamle, lüks evin Supreme ile yaptığı işbirliğinden daha hızlı satılarak rekor satışlara yol açtı.

Abloh’un Fransız marka için ilk İlkbahar/Yaz 2019 koleksiyonunda tek renkli görünümler ve çarpık detaylı çantalar yer aldı. Tamamen turuncu bir kapsül serisi, çiçeklerle kaplı Keepall çantalar, cesur cüzdanlar ve kartlıklar da dahil olmak üzere hızlı satılan ürünleri piyasaya sürmeye devam etti. Ayrıca ortak bir seri başlatmak için NIGO ile birlikte çalıştı. LV² işbirliğinin ikincisi geçen ay satışa çıktı.

Ayakkabı

Nike

Abloh, Nike ve Jordan Brand ile bir dizi spor ayakkabı iş birliği yaptı. Tasarımcı, 2017’de Air Jordan 1, Air Force 1, Air Max 97 ve Blazer Mid gibi 10 ikonik Swoosh silüetinin yer aldığı “The Ten” koleksiyonunu tanıttı. Ayakkabıların her biri Off-White™’ın imzası olan fermuarlı ve çift tırnaklı marka ile vurgulandı. Bu yılın başlarında, tamamen Dunk Lows’a odaklanan yaratıcı “The 50” koleksiyonunu tanıttı. Abloh ve Nike arasındaki işbirliği, ayakkabı endüstrisi için önemli bir andı ve TASCHEN’nin ICONS kitapları serisinde “Virgil Abloh. Nike. ICONS” ismiyle yerini aldı.

Converse

Abloh, 2018’de, oldukça imrenilen başka bir ayakkabı işbirliğinde Converse ile birlikte çalıştı. “The Ten” koleksiyonuna dahil olan Chuck 70’ler üzerinde çalışan tasarımcı fiyatlarda %2.000’den fazla artışla, ayakkabı ile 2019’da en yüksek resale değerini kaydetti.

Off-White™

Abloh, spor ayakkabı işbirliklerine ek olarak, Off-White™ etiketi altında yeni tasarımlar ortaya koydu. Kaykaydan ilham alan Fluo, ODSY ve Out of Office spor ayakkabıları dikkat çekici tasarımlar arasında yer alıyor.

Louis Vuitton

Sokak giyimindeki çalışmalarını yüksek modaya taşıyan Abloh, LV Trainer gibi yeni silüetler yarattı. Tasarımcı ayrıca, lüks evin monogram desenini Air Force 1 gibi ayakkabılara uygulayarak bir Louis Vuitton x Nike ortaklığını hayata geçirdi.

Albüm Kapakları

Tasarım odaklı işbirliklerinin yanı sıra Abloh’un Kanye West, Lil Uzi Vert ve Kid Cudi gibi arkadaşlarının albüm kapaklarını tasarladığı biliniyordu.

  • Asap Rocky – Long.Live.Asap
  • Kanye West – 808s & Heartbreak
  • Kanye West / Jay Z – Watch The Throne
  • Various Artists – Kanye West Presents Good Music Cruel Summer

  • Kanye West – Yeezus
  • Lil Wayne – I Am Not a Human Being II
  • Kanye West – My Beautiful Dark Twisted Fantasy
  • Kid Cudi – WZRD

IKEA

Abloh, 2018’de IKEA ile işbirliği yaparak Off-White™ markasını ev ve tasarım dünyasına taşıdı. “MARKERAD” olarak adlandırılan koleksiyonda kilimler, bez çantalar, sandalyeler ve ikonik tırnak işaretleri ile vurgulanan daha fazla ev eşyası yer aldı.

İlgili Konular
  • slider

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir