Bebeklerde Mizaç Tipleri Ve Özellikleri

bebeklerde-mizac-tipleri-ve-ozellikleri

Bebeğinizin mizaç tipini bilmek, ihtiyaçlarını anlamanıza ve ona uyum sağlamanıza yardımcı olabilir. Size bunların ne olduğunu ve bunlara nasıl yanıt vereceğinizi burada anlatacağız.

Bebeklerdeki mizaç tiplerini bilmek, ebeveynliği çocukların ihtiyaçlarına göre uyarlamada belirleyici bir faktördür. Her insanın kişiliği zamanla ve büyük ölçüde deneyimlerine ve çevresine göre gelişir.

Böylece, doğumdan itibaren bebeğin nasıl hissettiğini, hareket ettiğini ve çevreyle nasıl ilişki kurduğunu belirleyen belirli doğuştan gelen eğilimler tanımlanabilir. Özellikle mizaç, kişiliğin biyolojik bir bileşeni olarak kabul edilir.

Oldukça kalıtsaldır ve yaşamın başlangıcından itibaren mevcuttur. Bir bakıma daha sonra gelişecek olan karakterin temelini oluşturuyor.

Bununla birlikte, istikrarlı bir özellik olmasına ve genetik tarafından belirlenmesine rağmen, ebeveynler tarafından yapılan ebeveynlik çalışmaları ile bir dereceye kadar şekillendirilebilir ve nüanslanabilir. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Okumaya devam edin!

Bebeklerde mizaç çeşitleri nelerdir?

Mizaç üzerine en büyük, en derin ve en kapsamlı araştırma, 20. yüzyılın ortalarında Alexander Thomas ve Stella Chess tarafından yapılmıştır. Otuz yıldan fazla sürdü ve üç aylıktan yetişkinliğe kadar yüzden fazla çocuğun gelişimini izledi.

Bu çalışmanın bulguları, doğumda zaten görülebilen üç ana mizaç türü olduğunu belirledi. Tüm çocukların tamamen bu üç kategoriden birinde sınıflandırılamayacağını belirtmekte fayda var.

Aslında, çocukların yaklaşık %35’i karışık özelliklere sahip olabilir. Öyle olsa bile, size her birinin nasıl oluştuğunu söyleyeceğiz.

Kolay mizaç

Çocukların yaklaşık %40’ının kolay bir mizacı olduğu tahmin edilmektedir, bu da onu hepsinin arasında en yaygın mizaç yapar. Bu bebekler her ebeveynin hayalidir: istikrarlı, mutlu ve öngörülebilir.

Çoğu zaman olumlu duygular yaşama eğilimindedirler ve hayal kırıklığına iyi tahammül ederler. Ayrıca sıkıntılı olduklarında sakinleşmeleri de kolaydır.

Uyku ve beslenme rutinleri çok düzenlidir ve duyguları orta yoğunluktadır. Aynı zamanda yeni deneyimlere de açıktırlar: yabancılara gülümsemeye eğilimlidirler, yeni zevkleri denemeye ve hoş görmeye isteklidirler ve değişime uyum sağlamakta sorun yaşamazlar.

Zor mizaç

Bu çocuklar toplamın %10’unu temsil ediyor ve azınlıkta olmalarına rağmen ebeveynleri için gerçek bir meydan okuma olabilir. Olumsuz duyguları sıklıkla deneyimleme ve bunları ağlama ve sinirlilik ile ifade etme eğilimindedirler. Hayal kırıklığına tahammül etmekte güçlük çekerler ve sakinleşmeleri zordur.

Duygusal durumları çok yoğundur (hem olumlu hem de olumsuz). Ayrıca rutinleri ve alışkanlıkları oldukça düzensizdir. Değişime uyum sağlamayı zor buluyorlar, yeni deneyimler denemek konusunda isteksizler ve yabancılara güvenmeme eğilimindeler.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Şunları da okumak isteyebilirsiniz: Emeklemenin Çocuk Gelişimindeki Önemi

Yavaş veya kayıtsız mizaç

Bu üçüncü kategoriye farklı isimler verilmiştir. Bunlara “kayıtsız mizaç”, “yavaş adapte olan çocuklar” veya “heyecanlandırması zor bebekler” dahildir. Aslında, düşük reaktivite ve yavaş adaptasyon ile karakterize edilen bebeklerin %15’ini tanımlar.

Bu nedenle, bu çocuklar düşük yoğunluklu duygusal durumlar gösterirler, uyaranlara zayıf tepki verirler ve çok nadir durumlarda ilgi gösterirler. Sakin olma eğilimindedirler, ancak çok az etkileşimde bulunurlar ve dinlenerek hareket etmeleri gerekir.

Örneğin, değişikliklere uyum sağlamaları ve yeni durumlara açılmaları daha uzun sürer. Benzer şekilde, rutinlerini stabilize etmek ve düzenli hale getirmek için sabır gereklidir.

İyi bir uyum: Bebeklerde mizaç tiplerine nasıl uyum sağlayabiliriz?

Bebeklerdeki mizaç tiplerini bilmek, ebeveynlik ve eğitime uyum sağlamanın yalnızca ilk adımıdır, çünkü anahtar gerçekten iyi bir uyumdadır.

Bu terim, bebeğin mizacının çevrenin taleplerine ve daha özel olarak ebeveyn beklentilerine ne ölçüde uyum sağladığını ifade eder.

Her ebeveynin, çocuğununkine benzer veya çok farklı olabilen kendi mizacına sahip olduğunu unutmamak gerekir. Ek olarak, çocuğunki için az ya da çok tamamlayıcı olabilir.

İkisi arasında yeterli bir uyum olmadığında, bağda bebek gelişimini etkileyebilecek sorunlar ortaya çıkar. Bu nedenle, mesele sadece ebeveynlerin kendi olma biçimlerini değiştirmesi değil, aynı zamanda çocukların ihtiyaçlarını onlara uyum sağlamak için nasıl tanıyacaklarını bilmeleri meselesidir.

Örneğin, ebeveyn, zor mizaçlı bir çocuğa umutsuzluk ve düşmanlık ile tepki verirse, bu “olumsuz” özellikler yalnızca pekiştirilecektir.

Aksine, ebeveyn çocuğun rahatsızlığını düzenleyebilirse, çocuğun mizacını yumuşatabilir ve ikisi arasındaki bağ çok daha sağlıklı ve tatmin edici olacaktır.

Benzer şekilde, ilgisiz mizaçlı bebeklerin gerekenden daha az uyarı alması da yaygındır. Bunun nedeni, yaygara yapmayan ve dünyayla yoğun etkileşime girmeyen sessiz çocuklar olmalarıdır. Bunu akılda tutarak, çevrelerindeki insanlar onlara ihtiyaç duydukları tüm ilgiyi göstermeyebilir.

Bu gibi durumlarda, ebeveynler çocuğu teşvik etmek için bilinçli bir çaba göstermelidir.

Bunu da okumak isteyebileceğinizi düşünüyoruz: Bebek Mamaları Çok Fazla Şeker İçeriyor

Bebek mizacına ilişkin bazı son öneriler

Kısacası, bebeklerdeki mizaç türleri bize ebeveyn ve bakıcı olarak üzerinde çalışmamız için bazı yönergeler verir. Ebeveynler, çocuklarının özelliklerine ve ihtiyaçlarına karşı duyarlı olurlar ve onlara uygun şekilde yanıt verirlerse, onların niteliklerini geliştirebilecek ve daha fazla zorluk yaşadıkları alanları düzenlemelerine yardımcı olabileceklerdir.

Mizaç tipinin çoklu duygusal ve davranışsal problemlerin ortaya çıkmasıyla bağlantılı olduğunu düşünürsek, tüm bunlar son derece önemlidir. This might interest you…

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir