• 22 Şubat 2022
  • 26 görüntüleme
  • 3 dakikada okunabilir
  • Gözde Selçuk

Çoğumuz pandemi başladığından beri evde zaman geçiriyor ve dolayısıyla ekran karşısında geçirdiğimiz zamanın sayısı da artığı için son dönemde daha çok baş ağrısı çekiyoruz.

Eğer son dönemde, normalde hiç yaşamadığınız yoğunlukta ve sıklıkta baş ağrısı yaşamaya başladıysanız bunun sebebi evden çalışmaya başlamanız olabilir. Evde çalışmanın, baş ağrınızı tetikleyebileceği bir sürü farklı etkeni vardır. Bunlardan biri de göz ağrısı. Yakın tarihli bir araştırmaya göre, göz yorgunluğu için yapılan internet aramaları son birkaç ayda %60 arttı. Birçoğumuzun evde geçirdiği zamanı göz önünde bulundurursak bu hiç de şaşırtıcı değil. Netflix’te geçen zaman arttı, toplantılar ve dersler Zoom’a taşındı, yoga bile ekrana bakılarak yapılmaya başlandı. Kısacası hayatımızdaki ekranların yeri çok daha arttı. Bu durumda da aynı beden ağrıları gibi göz yorgunluğu çok normal bir sonuç.

Evde Çalışanlar İçin 4 Esneme Hareketi

Ekranlara bakmak ve evden çalışmak yüzünden oluşan baş ağrılarınız için birkaç çözümü sizin için listeledik.

Sık Molalar Verin

Sürekli yakındaki bir ekrana odaklandığınızda gözleriniz yorulur. Göz yorgunluğunuz da başınızın ağrımasına sebep olabilir. Düzenli molalar vererek gözlerimizin ekranın ötesinde başka bir yere bakacak zaman aralıkları olmasına dikkat etmemiz çok önemli. Bunun için 20-20-20 kuralını uygulayabilirsiniz. 20 dakika çalıştıktan sonra 20 dakika daha uzak bir köşeye bakıp gözlerinizi rahatlatmanız halinde baş ağrınızda hissedilir azalma yaşayabilirsiniz.

Ekran Konumunuzu Ayarlayın

Ekranınızı gözlerinizden en az 40 cm uzağa yerleştirin, ne kadar uzak olursa o kadar iyi.

Göz Kırpma Sıklığınızı Arttırın

Konsantre olduğumuz anlarda daha az göz kırpmaya eğilimli olduğumuz için bazen fark etmeden gözlerimizin acımasına sebep olabiliyoruz. Bilinçli olarak göz kırpmayı deneyin ve eğer göz kuruluğunuz varsa damla kullanmayı gözden geçirin.

Işığınızı Ayarlayın

Evdeki çalışma alanınızdaki ışık, belgelerinizi ve ekranınızdaki görüntüleri kolayca okuyabilecek şekilde olmalı, bunun için açılı ve seviyesi ayarlanabilen bir çalışma lambası kullanabilirsiniz.  Ekranınıza yansıyan pencerelerdeki panjurları veya perdeleri kapatırsanız gözleriniz ekranı görmeye çalışırken daha az yorulacaktır.

Kas Gerginliğinin Neden Olduğu Baş Ağrılarına Dikkat Edin

Göz yorgunluğu sizin için bir sorun değilse, o zaman baş ağrılarınızın nedeni kas gerginliği olabilir. Kas gerginliği, stres, sığ nefes alma, kötü duruş ve diş gıcırdatma (çoğumuzun konsantre olurken veya stresliyken yaptığı bir şey) nedeniyle oluşabilir. Diş gıcırdatma ve çene sıkma, 2020’nin ortasında hepimizin maruz kaldığı stres ve kaygıyla bağlantılıdır. Çene gerginliği, yüz kaslarındaki, boyun kaslarındaki ve dolayısıyla baş ağrılarındaki gerginliğe bağlıdır. Bu yüzden üstesinden gelmek önemlidir. Bunun için evde çalışırken damaklık kullanabilir, yahut daha sürekli bir yöntem olarak çene kısmınıza botoks yaptırmayı deneyebilirsiniz.

İlgili Konular
  • slider

Önceki Yazı

Bunlar da hoşunuza gidebilir