A’dan Z’ye Cilt Bakımında Aktif İçeriklerin Kullanımı

a’dan-z’ye-cilt-bakiminda-aktif-iceriklerin-kullanimi

Cilt bakım rutinlerimizde birçok ürün kullanıyor ve her birinin cildimizin bir ihtiyacını karşılamasını bekliyoruz. Ürünlerin içinde yer alan ya da tek başına da bulunabilen aktif bileşenler ise son zamanlarda sosyal medyada sürekli olarak karşımıza çıkıyor.

Aktif içerikler cildinizdeki belli sorunları çözmeye yarayan ve ister kolajen ve elastin üretimini uyararak, ister hücre yenilenmesini artırarak ya da aktif olarak cilt hasarından koruyarak cildinizin genel görünümünü iyileştirmeye yardımcı olduğu için “aktif” olarak isimlendirilen bileşenlerdir. Aynı zamanda laboratuvar ortamında test edilmiş ve kanıtlanmış sonuçları vardır.

Çoğu aktif bileşen, etkinliklerini en üst düzeye çıkarmak için birleştirilir. Fakat bazıları ise kesinlikle birlikte kullanılmamalıdır çünkü bazı bileşenler bir arada kullanıldığında cildinizi tahriş edebilir ya da birbirini nötrleyebilir.

Cildiniz aktif asitlere alışık değilse cildinizi alıştırmak ve “layering” yani kullanacağınız içerikleri planlamanız gerekir.

Cilt bakımında en çok kullanılan 8 aktif içeriği sizler için derledik:

Retinol

Retinol (A vitamininin güçlü bir türevi), ince çizgiler ve kırışıklıklar, donukluk, sarkma, akne, kahverengi lekeler ve hatta göz altı morlukları gibi çok sayıda cilt bakımı sorununu çözmekte rol oynadığı için aktif cilt bakımı bileşenlerinin üst segmenti diyebiliriz.

Esasen, retinolün büyüsü, özellikle akne ve hiperpigmentasyon gibi sorunların çözümünün anahtarı olan pul pul dökülmeyi hızlandıran ve artıran cilt hücresi yenilenmesini uyarma yeteneğinden gelir. Genel olarak, retinol %0.5 dozundan başlar ve en düşük dozunda bile oldukça etkilidir.

Retinol topikal olarak uygulandığında, cildinizdeki enzimler retinolü retinaldehite ve ardından retinoik aside dönüştürür. Cildin kullanmadan önce geçmesi gereken iki aşamalı dönüşüm nedeniyle, retinol doğal olarak daha yumuşaktır ve sonuçları daha yavaş olsa da daha az yan etkisi vardır. Retinoik aside dönüşüm en az birkaç hafta alabilir. Bu yüzden sonuç almak için retinol ürünlerini birkaç ay boyunca düzenli bir şekilde kullanmalısınız.

The Ordinary Retinol In Squalane 0,5% 30ml

Niasinamid

B3 vitamini olarak da bilinen niasinamid, cildinizin ışıltısını ve parlaklığını artırmak için en iyi aktif cilt bakım bileşenlerinden biridir. Cildin doğal bariyerini iyileştirmeye yardımcı olur ve ayrıca hiperpigmentasyonu ve düzensiz cilt dokusunun düzeltilmesine yardımcı olur. Akne oluşumunu engeller, kızarlıklığı ve lekeyi en aza indirir. Niasinamid ciltte nemin tutulmasını sağla böylece sebum üretimini dengeler, cildinizin lipid bariyeri oluşturmasına yardımcı olur ve gözenek görünümünü en aza indirir. Ayrıca antioksidanlar ve retinol gibi diğer cilt aktif maddeleriyle iyi çalışır.

The Ordinary Niacinamide 10% + Zinc 1%

C Vitamini

C vitamini, piyasadaki en iyi yaşlanma karşıtı bileşenlerden biridir – ve pürüzsüz, eşit ve ışıltılı bir cildi korumanın anahtarıdır. C vitaminindeki antioksidanlar, UV ışığının neden olabileceği hasara karşı savunmaya yardımcı olabilir. Bu, güneş kremi yerine C vitamini cilt serumu kullanabileceğiniz anlamına gelmez. UVA veya UVB ışınlarını emmediği için SPF’nin yerini alamaz. Bazı araştırmalar, UV ışınları cildinizle temas ettiğinde C vitamininin zararı azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor. C vitamini hiperpigmentasyonun tedavisinde de yardımcıdır. Bu protein cildimizde doğal olarak bulunur ve sarkmayı önler. Ancak yaşlandıkça vücudumuz kolajen üretimini yavaşlatır. Cilde uygulanan C vitamini yeni kolajen üretimi teşvik eder ve halihazırda cildimizde bulunan kolajenin de korunmasına yardımcı olur.

La Roche-Posay Saf C Vitamini Serum 30 ml

AHA (Alfa – Hidroksi Asitler)

Alfa-hidroksi asitler, cildin parlaklığını artırmaya, koyu lekelerin solmasına, cildi sıkılaştırmaya ve ince çizgileri yumuşatmaya yardımcı olabilecek uzman bir eksfolyanttır . Temel olarak, bu tür asitler, hücre döngüsünü artıran ve iyileştiren ve parlak, pürüzsüz ve genç bir cilt için çok önemli olan ölü cilt hücreleri arasındaki yapıştırıcıyı gevşetmeye yardımcı olur.

AHA’larla (glikolik ve laktik asit) peeling yapmak cilt hücresi döngüsünü arttıracağından akne izlerini de azaltır.

AHA’lar, AHA’ların en küçüğü olan glikolik, laktik ve mandelik asidi içerir. Bunlar genellikle evde kullanım için güvenlidir fakat aşırı kullanımdan kaynaklanan aşırı soyulma cildin koruyucu bariyerini zayıflatabilir.

Yine, kullanmak isteyeceğiniz yüzde, cildinizin ne kadar kaldırabileceğine bağlı olarak değişecektir, ancak güvenli bir aralık %5 ile %10 arasındadır.

The Ordinary Glycolic Acid %7 Toning Solution

BHA (Beta – Hidroksi Asitler)

Beta-hidroksi asitler de cildi soyar, ancak yağda çözünebilirler (AHA’lar yalnızca suda çözünür), bu nedenle gözeneklerin içine girerek fazla sebumu, kiri ve içeride sıkışan bakterileri dışarı çıkarırlar. BHA salisilik asit içerir ve günlük olarak bir temizleyici gibi nazik bir cilt bakımı formülünde ya da direkt serum halinde kullanılabilir.

Salisilik asit, genellikle aspirinin yapıldığı bitki olan söğüt kabuğundan elde edilen bir beta-hidroksi asittir. İltihap önleyici olduğundan kırmızı, iltihaplı ve ağrılı sivilceleri yatıştırmaya yardımcı olabilir ve cilt tahrişine neden olmaz.

Maksimum etkinlik ve minimum tahriş için BHA/salisilik asitlerinizi %2 oranında kullanmanızı öneriyoruz.

The Inkey List Salicylic Acid Cleanser

Hyalüronik Asit

Hyalüronik asit vücudumuzda doğal olarak bulunan ve eklemlerden sinirler ve cilde kadar her türlü dokuda bulunabilen bir polisakkarittir yani harika bir nemlendiricidir.

Bu aktif bileşen ağırlığının 1000 katı kadar su tutabilir. Topikal olarak kullanıldığında, HA, yağlıdan kuruya tüm cilt tipleri için uygun olmasının yanı sıra cildi nemlendirmeye ve dolgunlaştırmaya yardımcı olur.

İlginç bir şekilde, muhtemelen asla %2’den fazla hyaluronik asit çözeltisi içeren bir HA serumu ile karşılaşmayacaksınız. %2’nin üzerine çıktığınızda, hyaluronik asit cildinize su çekmek yerine aslında cildinizdeki suyu çekebilir.

Skinceuticals Hyaluronic Acid Intensifier 30ml

Antioksidanlar

Antioksidanlar muhtemelen cilt bakımı alanındaki en hareketli (ve kafa karıştırıcı) aktifler ailesinden birini oluşturur ve bunun iyi bir nedeni vardır – temel olarak cildinizin savaş gemisi görevini görürler. Cildinizi günlük olarak karşılaştığımız toksinlere karşı savunmanın en güçlü yollarından biridir. Güneş kaynaklı hasarları, çevresel kirleticileri, poleni ve daha fazlasını düşünün.

Serbest radikaller, hiperpigmentasyona ve kollajen ve elastinde bozulmaya neden olarak cildin erken yaşlanmasına neden olur. Cilt bakımınızda bir antioksidan kullanarak, mevcut kolajen ve elastinizi korumaya ve onarmaya yardımcı olursunuz.

Antioksidanlar tonlarca farklı kaynaktan gelir, bu nedenle gıdalar ve meyvelerle dolu cilt bakım ürünleri almakta fayda var. Antioksidanlarınızı C vitamininden, yeşil çay özünden veya resveratrolden alıyor olsanız da, bunlar aynı zamanda anti-inflamatuar faydalar sağlayacak, hücre onarımını hızlandıracak ve hatta cildinizin doğal antioksidan savunmasını güçlendirecektir.

Antioksidan kaynağına bağlı olarak, dozlama ve yüzde değişecektir, ancak çoğu güvenilir formül, bazen daha yüksek olan saf C vitamini olmadıkça muhtemelen yüzde 5 ve altı olacaktır. Ayrıca, can sıkıcı bir şekilde, çoğu antioksidan formül, genellikle birden fazla (hatta bazen 20’den fazla) kaynaktan oluştuğu için yüzdeleri yayınlamaz.

Nuxe Bio Organic Antioksidan Serum 30 ml 

Peptitler

Peptidleri rutininize dahil etmek, peptitler doğru biçimde verildiği sürece en iyi yaşlanma karşıtı cilt bakım tedavilerinden biri olabilir. Cildi nemli tutar ve foto yaşlanmaya karşı da korur.

Peptidlerin cilt bariyerine nüfuz edebilmesi gerekir, bu nedenle cildinizin emmesi daha zor olan kalın kremler kullanmak yerine, cildinize kolayca nüfuz edebilen hafif, peptit açısından zengin bir serum kullanın. Ayrıca, peptitlerin emilmelerine yardımcı olmak için diğer aktif bileşenlerle kullanılması gerekir, bu nedenle antioksidanlar veya hyaluronik asit gibi diğer aktiflerden birini rutininize dahil edin.

Barulab 530 S-Peptide Ampoule 

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir