5 ADIMDA DAHA AZ HARCAYIN

5-adimda-daha-az-harcayin

Hayatın gittikçe pahalandığı gerçek; fakat sizce de bazen gereksiz ya da fazla harcamalar yapmıyor muyuz? Evet, o son ayakkabıyı almanıza gerek yoktu. Kendimizi mutlu etmek için yaptığımız gereksiz harcamaları biraz kısıtlarsak, daha çok paramız olduğu için ya da para sıkıntısı yaşamadığımız için daha mutlu olmaz mıyız sizce de? İşte daha az harcamanın beş pratik yolu:

1. Kendi kahvenizi kendiniz yapın. ‘Kahveden kısarak mı tasarruf yapacağım?’ demeyin; her gün içtiğiniz latte’leri, mocha’ları düşünün. Kahveye günde en az 5 TL verdiğinizi düşünürsek, dışarıda kahve içmeyi bıraktığınızda aylık en az 100 TL cebinizde kalıyor.

2. Evde spor yapın. Spor salonlarına gidip evde çok rahat yapabileceğiniz şeyler için uçuk ücretler ödemeyi bırakın. Bunun yerine sosyal medya ve internetteki evde spor sayfalarını biraz karıştırarak kendinize çok daha uygun maliyetli bir spor programı oluşturabilirsiniz. 

3. Dışarıda partilemeyi azaltın. Biliyoruz, arkadaşlarınızla çıkıp eğlenmek istiyorsunuz ama aynı içkiye restoran ve barlarda çok daha fazla ücret ödüyorsunuz. Bunun yerine arkadaşlarınızı eve toplayıp, düşük bütçeli ama bir o kadar eğlenceli programlar yapabilirsiniz.

4. Yanınızda çok fazla bozuk para taşımayın. Yapılan araştırmalara göre 100 ya da 200 TL’lik banknotları bozdurmak daha zor geldiği için daha az harcıyor; 5 ya da 20 TL’lik banknotları daha hızlı ve kolay tüketme eğiliminde oluyoruz.

5. Ofis yemeğinizi kendiniz pişirin. Böylece hem daha sağlıklı besinler tüketecek hem de tasaruuf edeceksiniz. 

Yazı: Ahsen Çelik

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir