• 16 Kasım 2021
  • 296 görüntüleme
  • 3 dakikada okunabilir
  • Kübra Elmalı

“Yeni normal” kavramı herkesin yaşamında öznel detaylara bürünürken, 2022’de bizleri nelerin beklediği büyük merak konusu. Pandemi süreci hayatlarımızın her alanına dokunup şekillendirirken seyahat ve tatil alışkanlıklarımız da bundan fazlasıyla etkilendi. 2020 ve 2021 yılları tüm dünyada insanların biraz daha kendi coğrafyalarını keşfe çıktığı, izole ve sakin tatil planlarını kapsadı. Peki 2022 yılında seyahat ve tatil açısından ne gibi detaylar öngörülüyor? İşte 2022’nin seyahat ve tatil trendleri!

Zihin ve beden sağlığı öncelikli

Booking 31 ülke ve bölgede 24.000’den fazla gezgini inceleyen bir araştırma gerçekleştirdi. Sonuçlara bakarak 2022’nin gezginlerin son iki yıldır yaşadıkları kayıp tatil süresini telafi etmeye başlayacakları yıl olacağı söylenebilir!

Katılımcıların %82’si seyahatin zihinsel ve duygusal olarak rahatlamaya yardımcı olmada büyük önem taşıdığını düşünüyor. Bu da 2022 tatillerinin bol günlük egzersiz, zihin sağlığını destekleyen aktivite ve sağlıklı beslenme planlaması içereceğini düşündürüyor. Spa merkezleri ve arınmayı vadeden detox otelleri 2022’de çok daha revaçta olacak, bizden söylemesi!

2022’de Öne Çıkacak 5 Seyahat ve Tatil Trendi

Seyahat acentelerine talepte artış

İki yıllık bir kapsamlı tatil eksikliğinin ardından insanların planlama becerilerinin körelmesi ve seyahatlere gelen yeni kurallar, gezginleri 2022 yılında bir profesyonelden yardım almaya itecek. Özellikle farklı ülkelere seyahat etmek isteyecek kişilerin aşı ya da pcr testi detaylarına ve değişken kısıtlamalara dair en güncel bilgileri alabilmelerinde seyahat acenteleri etkin bir rol oynayacak.

İki tekerleğin üzerinde özgürlük

Tüm bu pandemi sürecinde ulaşımın bireyselleştiğini söyleyebiliriz. Ülkemizde büyük şehirlerde elektrikli scooter araçlar devreye girdi ve insanlar ulaşımlarına neşe katmaya başladı. 2022’de bu bireysel özgürlük hissinin seyahatlerde de öne çıkması bekleniyor. Bisiklet veya motosiklet turları ile gezginler yeni yerler keşfederken yeni gruplarla da bağ kurabilecek.

2022 Seyahat Trendleri

Yeni yerler ve yeni insanlar!

Birçok kişi son iki seneyi aileleri, en yakın arkadaşları ve sevdikleriyle bağlarını derinleştirerek geçirdi. Bunun ardından 2022 tatilleri yeni insanlar tanımaya odaklı olacak gibi görünüyor. Booking araştırmasında katılımcıların %55’i her şeyden uzaklaşıp yeni insanlarla tanışmak istiyor. Bu aşamada da devreye dating app’ler giriyor! Flört uygulamaları sayesinde 2022 seyahatlerinizde yeni arkadaşlarla tanışabilir, belki de sürpriz bir aşkın kapılarını aralayabilirsiniz.

2022 Tatil Trendleri

Seyahat planlarında “sürdürülebilirlik”

Sürdürülebilirlik bilinci her geçen yıl daha da artarken seyahat planları için de önemli bir faktör haline geliyor. Araştırmalar gösteriyor ki, gezginlerin yarısından fazlası çevreye daha duyarlı koşullar sunulduğu takdirde bütçelerini artırmak konusunda bir endişe taşımıyorlar. Talebe göre seyahat sektöründe de bazı gelişmelere ve düzenlemelere gidiliyor. Tıpkı Google Flights ve Skyscanner‘ın “Sadece daha düşük CO₂ emisyonlu uçuşları göster” arama filtreleri ile kullanıcılara daha sürdürülebilir uçuş seçeneği bulma imkanı sunması gibi!

İlgili Konular
  • carousel

Kübra Elmalı

Tam bir yabancı dizi tutkunu olan Kübra, bunun yanında filmleri de kaçırmıyor. Favori aksesuarları ise broşlar ve fularlar. Ayrıca yeni mekanlar keşfetmeyi ve floral desenleri de çok seviyor.

Önceki Yazı

Sonraki Yazı

Bunlar da hoşunuza gidebilir