2022’de Daha Bilinçli Ve Çevre Dostu Bir Tüketici Olmak İçin 5 Öneri

2022’de-daha-bilincli-ve-cevre-dostu-bir-tuketici-olmak-icin-5-oneri

Artık birçok kafede, “normal” süt dışında birçok bitki bazlı süt bulmak mümkün. Girip normal bir latte istediğimiz kafelerde çoğu kişinin artık latte’sini bitki bazlı sütlerle tercih ettiğini görüyoruz ve artık sanırım bazı gerçekleri kabullenmeliyiz: dünya değişiyor, ilerliyor, bir önceki seneyle aynı kalan şey sayısı o kadar düşük ki!

Bitki bazlı sütlerin sağlığa iyi gelmesinin yanında, sürdürülebilirlik konusundaki yararı da gözden kaçıramayacağımız kadar fazla. Yulaf, fındık, badem, soya gibi bitkilerden elde edilen bu sütlerin yapılması aşamasında çok daha az su kullanılıyor ve dünyaya zararları da bu yüzden daha az. Belki de eve dönerken bir kutu yulaf sütü alıp, alışkanlıklarımızı sorgulamaya başlama zamanımız gelmiştir çünkü bu alışkanlıklarımızın bedenimiz, zihnimiz ve dünyamız için bazı sonuçları olduğunu fark etmekten daha fazla kaçamıyoruz. 2022’de daha bilinçli bir tüketici olmak için listelediğimiz bazı ipuçları sizinle de paylaşıyoruz.

2022’nin En Büyük Altı Wellness Trendi

Klimataryen Beslenmeyi Benimsemeye Çalışın

Aslında “klimataryen beslenme” de bitki bazlı beslenmeye benzese de tam olarak bu şekilde tanımlamak yanlış. Bu beslenme düzeninde önemli olan kısım üretiminde dünyaya en az zarar veren besinleri seçmekten geçiyor. Bu küçük değişimler aslında dünya için büyük farklar yaratabiliyor. Bu da aslında kendimize etsiz geçirecek günler seçmeyi, bitki bazlı ürünler tercih etmeyi çok daha çekici hale getiriyor.

Kullan-At Plastikleri Hayatınızdan Çıkartın

Son araştırmalara göre, şu an okyanusta 14 milyon ton mikro plastik var. Bu gerçekler artık üzerimizde büyük bir vicdani baskı oluşturuyor.

Market alışverişlerinizde yanınızda bir file yahut bez çanta bulundurmayı düzenli alışkanlık haline getirmenin tam zamanı! Dışarıda bulunduğunuz anlarda termos taşımaya gayret etmek ve eğer başka bir şansınız yoksa da plastik yerine bambu yahut kağıt alternatifleri kullanmaya çalışabilirsiniz. Gereksiz yükten kurtulmak dışında, çirkin plastikleri hayatımızdan çıkarmak mutfağınızı da daha şık gösterecek. Aldığınız doğal malzemeleri cam kaplarda saklamak, raflarınıza daha güzel görmenizi sağlayabilir.

Smoothie’leri Hayatınıza Dahil Edin

Alışkanlıklarınız sayesinde hedefinize ulaşabilirsiniz, ama aynı şekilde alışkanlıklarınız maalesef sizi hedefinizin tam tersi yönüne götürebilir de! Tam da bu yüzden yeme düzeninizi tekrardan düşünüp düzenleme kararı almaya ne dersiniz? Yeni yılda daha fazla yeşilliğe, daha fazla suya ve çok daha az şekere ihtiyacımız var. Bu ihtiyaçlarımızın karşılığını almak için de lezzetli ve besleyici smoothie’leri hayatımıza daha fazla dahil edebiliriz.

Bedeninizi Takip Edin

Akıllı saatler, akıllı yüzükler sayesinde vücudumuzun bizden ne istediğini anlayabiliriz. Bu teknolojik aksesuarlar kalp atış hızı, uyku ve aktiviteyi izlemek ve bizi bunlardan haberdar edebilmek için sensörlerle dolu. Kullanmaya başladıktan bir süre sonra, regl tarihini bile takip edebiliyor hale geliyoruz. Sağlığınızı bu uygulamalardan takip edebilmek size kesinlikle bazı konularda bilinç aşılayacak. Bir süre sonra bir bakacaksınız ki asansör yerine kendi iradenizle merdivenleri seçmeye başlamışsınız!

Uykuya Hayatınızda Öncelik Verin

Erken uyumak, imkansız bir gerçeklik mi? Saatlerce ekranlara bakıp, dizi-film izleyip peşinden de işlerinizi gece halletmeye çalışıyor olabilirsiniz. Bu hem sabah kalkış saatinizden ötürü günü kaçırmanıza hem de erken uyuyan birine kıyasla çok daha fazla elektrik harcamanıza sebep oluyor. Bu sene kendinize yeni bir uyku düzeni aşılamaya ne dersiniz? Çok daha erken bir saatte yatak odanıza çekilip ve saat 22:30’a kadar uyumuş olmaya çalışmak denenebilir bir seçenek. Bu tutarlılık uyku kalitenizi artırmaya da yardımcı olacak ve çok daha erken saatlerde uyanmaya başlamanızı sağlayacak.

Bu ipuçlarını hayatımıza hemen uygulamamız ve bunlardan sapmamamız tabii ki biraz zor olabilir veya zaman alabilir. Yine de denemekte her zaman fayda var. Kendimiz ve dünya için daha iyi bir insan olmamız mümkün.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir